Atzinības krusts

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Atzinības krusts

Atzinības krusts (Croix de la reconnaissance) - 1938. gadā Latvijas Republikā izveidots apbalvojums "par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā (par nopelniem uzskatāma uzticīga un uzcītīga kalpošana valsts vai pašvaldības dienestā, priekšzīmīga un godīga darba izpilde, ikviena sabiedriska kalpošana, tautas gara, pašdarbības un saimniecisko spēku attīstīšana)", pastāvējis līdz Latvijas okupācijai 1940. gadā, atjaunots 2004. gadā. Ar Atzinības krustu un tā goda zīmi var apbalvot fiziskās personas, arī ārvalstu fiziskās personas. Lai uzsvērtu tradīciju pārmantojamību, apbalvojumu veidoja līdzīgu Kurzemes un Zemgales hercogistes laika Atzinības ordeņa zīmei.

Komentāri

Metu darināja mākslinieks Gustavs Šķilters.

Ordeņa zīme ir balti emaljēts Maltas krusts ar zelta apmali. Krusta stūros – 8 zeltīti gredzeni, kas simbolizē astoņus Kurzemes hercogus, kuru laikā uzplauka hercogiste. Krusta centrā – medaljons, tā aversā – Latvijas Republikas lielais ģerbonis heraldiskās krāsās un gadskaitlis "1938", reversā – Kurzemes hercogistes ģerbonis un gadskaitlis "1710". Trīs krusta galos uz jostas leģendā ir ordeņa devīze: pour'les honn'etes ge'ns ("godprāta ļaudīm"). Atzinības krustam ir piecas šķiras un četru pakāpju goda zīmes, bet 1940. gada 26. februārī tika izdarīti grozījumi Likumā par ordeņiem un goda zīmēm, nosakot, ka Atzinības Krustam ir trīs pakāpju goda zīmes un vēl sevišķā divu izmēru pirmā pakāpe. Kopš 2004. gada Atzinības krustam ir piecas šķiras, lielā un mazā sevišķās pakāpes goda zīme un triju pakāpju goda zīmes. Pirmās un otrās šķiras (lielā) krusta izmēri ir 84x84 mm, pirmās un trešās šķiras (vidējā) krusta izmēri — 49x49 mm, ceturtās un piektās šķiras (mazā) krusta izmēri — 40x40 mm. Ceturtās un piektās šķiras ordeņa zīmi ar lenti savieno astoņi ažūri zeltīti riņķīši. Ordeņa lente ir sarkana ar sudraba iemalu. Titulatūra: pirmā šķira — lielkrusta komandieris, otrā šķira — lielvirsnieks, trešā šķira — komandieris, ceturtā šķira — virsnieks un piektā šķira — kavalieris.

Goda zīme

Atzinības krusta goda zīmes aversā ir reljefi izcelts Atzinības krusta attēls, reversā attēlots vanadziņš ar gredzenu ķetnās un apļveida devīzi: "DOMAS UN DARBUS LATVIJAI". Atzinības krusta sevišķās pakāpes goda zīme ir zeltīta ar ažūru ozola vītni augšējā malā.

Literatūra

  • Priedītis Ē. Latvijas apbalvojumi un lāčplēši. - Rīga: Junda, 1996.
  • Senatne un Māksla. 1937, Nr1, 131.-133.lpp.

Resursi internetā par šo tēmu