Atšķirības starp "Ainesidēms no Knosas" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Resursi internetā par šo tēmu)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Enesidēms''' (sengr. ''Αἰνησίδημος ὁ Κνωσός, Ainêsidemos ho Knôsós''; I gs.p.m.ē.) - [[Antīkā filosofija|filosofs]] [[skeptiķis]]. Dzimis Knosā (''Κνωσός, Knôsós''), Krētas salā. Dzīvoja un darbojās 70. gados p.m.ē. Aleksandrijā. Viens no Pirrona skolniekiem un tiem [[Platona Akadēmija]]s pārstāvjiem, kuri atradās skepticisma pozīcijās. Izveidoja jaunu skeptiķu skolu, izvirzot  desmit [[Tropi|tropus]] par objektīvu zināšanu neiespējamību. Saskaņā ar viņa mācību, nav iespējama nekāda patiesa lietu izzināšana, jo katram mūsu apgalvojumam var nostādīt pretī citu, to noliedzošu. Tāpēc vislabāk ir atteikties no apgalvojumiem kā tādiem, jo tikai tad iespējams gūt iekšēju baudu no domāšanas procesa. Sadzīvē jārīkojas tā kā tas ir vispārpieņemts vai izriet no nepieciešamības. Zināmākais darbs ir "Pirrona spriedumi" (''Πυρρώνειοι λóγοι, Pyrrhôneoi logoi'').
+
'''Enesidēms''' (sengr. ''Αἰνησίδημος ὁ Κνωσός, Ainēsidēmos ho Knōsós''; I gs. p.m.ē.) [[Antīkā filosofija|filosofs]] [[skeptiķis]]. Dzimis Knosā (''Κνωσός, Knōsós''), Krētas salā. Dzīvoja un darbojās 70. gados p.m.ē. Aleksandrijā. Viens no Pirrona skolniekiem un tiem [[Platona Akadēmija]]s pārstāvjiem, kuri atradās skepticisma pozīcijās. Izveidoja jaunu skeptiķu skolu, izvirzot  desmit [[Tropi|tropus]] par objektīvu zināšanu neiespējamību. Saskaņā ar viņa mācību, nav iespējama nekāda patiesa lietu izzināšana, jo katram mūsu apgalvojumam var nostādīt pretī citu, to noliedzošu. Tāpēc vislabāk ir atteikties no apgalvojumiem kā tādiem, jo tikai tad iespējams gūt iekšēju baudu no domāšanas procesa. Sadzīvē jārīkojas tā, kā tas ir vispārpieņemts vai izriet no nepieciešamības. Zināmākais darbs ir "Pirrona spriedumi" (''Πυρρώνειοι λóγοι, Pyrrhōneioi logoi'').
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 1. jūnijs, plkst. 07.24

Enesidēms (sengr. Αἰνησίδημος ὁ Κνωσός, Ainēsidēmos ho Knōsós; I gs. p.m.ē.) – filosofs skeptiķis. Dzimis Knosā (Κνωσός, Knōsós), Krētas salā. Dzīvoja un darbojās 70. gados p.m.ē. Aleksandrijā. Viens no Pirrona skolniekiem un tiem Platona Akadēmijas pārstāvjiem, kuri atradās skepticisma pozīcijās. Izveidoja jaunu skeptiķu skolu, izvirzot desmit tropus par objektīvu zināšanu neiespējamību. Saskaņā ar viņa mācību, nav iespējama nekāda patiesa lietu izzināšana, jo katram mūsu apgalvojumam var nostādīt pretī citu, to noliedzošu. Tāpēc vislabāk ir atteikties no apgalvojumiem kā tādiem, jo tikai tad iespējams gūt iekšēju baudu no domāšanas procesa. Sadzīvē jārīkojas tā, kā tas ir vispārpieņemts vai izriet no nepieciešamības. Zināmākais darbs ir "Pirrona spriedumi" (Πυρρώνειοι λóγοι, Pyrrhōneioi logoi).

Literatūra par šo tēmu

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 107. lpp.

  • Julia Annas, Jonathan Barnes. The Modes of Scepticism. - Cambridge University Press: Cambridge, 1995
  • Jonathan Barnes. Ancient scepticism and causation. // The skeptical tradition. / Myles F. Burnyeat (Ed.) - Berkeley CA, 1983, P. 149–203.
  • Gisela Striker. The ten tropes of Aenesidemus. // The skeptical tradition. / Myles F. Burnyeat (Ed.) - Berkeley CA, 1983, P. 95–115.

  • Ainesidemos. // Frido Ricken. Antike Skeptiker. - C.H. Beck: München, 1994, S. 68–85.
  • Ed. Zeller. Philosophie der Griechen, III, 2 - Leipzig, 1923, S. 36-46.

Resursi internetā par šo tēmu