Atšķirības starp "Aristips no Kirēnas" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns)
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Aristips no Kirēnas''' (sengr. ''Ἀρίστιππος'', lat. ''Aristippos''; ~435.-355. g.p.m.ē.) – sengrieķu filosofs, sofists, dzīvojis un darbojies Kirēnā, Ziemeļāfrikā. [[Kirenaiķi|Kirenaiķu]] jeb [[Hedonisms|hedonisma]] skolas izveidotājs, [[Sokrats|Sokrata]] skolnieks un draugs. Darbi līdz mūsu dienām nav saglabājušies. Savā mācībā apvienoja [[Sensuālisms|sensuālismu]] izziņā ar hedonismu ētikā. Uzskatīja, ka visas zināšanas balstās tikai indivīda uztverē un jutekļos, kā iemesli nav izzināmi. Citu cilvēku uztvere nav pieejama un par to var spriest tikai un vienīgi no viņu teiktā. Par augstāko labumu postulēja baudu, taču saprātīgu, no kuras cilvēks nekļūst atkarīgs. Gudrais ļaujas baudai, taču nepieļauj, ka tieksme pēc tās sāk viņu vadīt. Nav jēgas neauglīgi prātuļot apr pagātni un baidīties no nezināmās un vēl nepienākušās nākotnes, bet domās un darbībā nozīme ir tikai tagadnei. Tagadne esot vienīgais, kurā cilvēks dzīvo un rīkojas.
+
'''Aristips no Kirēnas''' (sengr. ''Ἀρίστιππος'', ''Aristippos''; ap 435.–355. g. p.m.ē.) – sengrieķu filosofs, sofists, dzīvojis un darbojies Kirēnā, Ziemeļāfrikā. [[Kirenaiķi|Kirenaiķu]] jeb [[Hēdonisms|hēdonisma]] skolas izveidotājs, [[Sokrats|Sokrata]] skolnieks un draugs. Darbi līdz mūsu dienām nav saglabājušies. Savā mācībā apvienoja [[Sensuālisms|sensuālismu]] izziņā ar hēdonismu ētikā. Uzskatīja, ka visas zināšanas balstās tikai indivīda uztverē un jutekļos, kā cēloņi nav izzināmi. Citu cilvēku uztvere nav pieejama un par to var spriest tikai un vienīgi no viņu teiktā. Par augstāko labumu postulēja baudu, taču saprātīgu, no kuras cilvēks nekļūst atkarīgs. Gudrais ļaujas baudai, taču nepieļauj, ka tieksme pēc tās sāk viņu vadīt. Nav jēgas neauglīgi prātuļot apr pagātni un baidīties no nezināmās un vēl nepienākušās nākotnes, bet domās un darbībā nozīme ir tikai tagadnei. Tagadne esot vienīgais, kurā cilvēks dzīvo un rīkojas.
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 9. februāris, plkst. 10.07

Aristips no Kirēnas (sengr. Ἀρίστιππος, Aristippos; ap 435.–355. g. p.m.ē.) – sengrieķu filosofs, sofists, dzīvojis un darbojies Kirēnā, Ziemeļāfrikā. Kirenaiķu jeb hēdonisma skolas izveidotājs, Sokrata skolnieks un draugs. Darbi līdz mūsu dienām nav saglabājušies. Savā mācībā apvienoja sensuālismu izziņā ar hēdonismu ētikā. Uzskatīja, ka visas zināšanas balstās tikai indivīda uztverē un jutekļos, kā cēloņi nav izzināmi. Citu cilvēku uztvere nav pieejama un par to var spriest tikai un vienīgi no viņu teiktā. Par augstāko labumu postulēja baudu, taču saprātīgu, no kuras cilvēks nekļūst atkarīgs. Gudrais ļaujas baudai, taču nepieļauj, ka tieksme pēc tās sāk viņu vadīt. Nav jēgas neauglīgi prātuļot apr pagātni un baidīties no nezināmās un vēl nepienākušās nākotnes, bet domās un darbībā nozīme ir tikai tagadnei. Tagadne esot vienīgais, kurā cilvēks dzīvo un rīkojas.

Literatūra

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība, Rīga, 1964., 28. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu