Atšķirības starp "Bruņotais vilciens Nr1" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m ()
 
(31 starpversija, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādīta)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
[[Attēls:Nr2_vagoni_1942.jpg|right|thumb|200px|Bijušā bruņuvilciena Nr1 divasu bruņuvagoni Lebjažā, 1942. gads]]
+
'''I Latvijas bruņotais vilciens''' - vieglais [[bruņuvilciens]] [[Latvijas armijas Bruņoto vilcienu divizions|Latvijas armijas Bruņoto vilcienu divizionā]] 1920.-1940. gados. Bruņuvilciena sastāvu uzbūvēja laikā no 1919. gada 3. janvāra 21. maijam un nodeva ekspluatācijā 22. maijā  [[LSPR armija]]s vajadzībām Rīgā, Šķirotavas dzelzceļa darbnīcās. 1919. gada 22. jūlijā nonāca [[Latvijas armija]]s sastāvā.
'''Bruņotais vilciens Nr1''' - vieglais [[bruņuvilciens]] [[Latvijas armija|Latvijas armijā]] 1920.-1940. gados. Bruņuvilciena sastāvu uzbūvēja laikā no 1919. gada 3. janvāra 21. maijam un nodeva ekspluatācijā 22. maijā  [[LSPR|sarkanās armijas]] vajadzībām Rīgā, Šķirotavas dzelzceļa darbnīcās. Sastāvu 1919. gadā veidoja:
+
 
 +
1919. gadā:
 
* 1 daļēji segta lokomotīve (no 1920. gada marta vēl 1);
 
* 1 daļēji segta lokomotīve (no 1920. gada marta vēl 1);
 
* 4 divasu bruņu vagoni (artilērijas vagoni apšūti dzelzs platēm, ložmetēju vagonu sienas būvētas no plankām ar smiltīm pildītu starpsienu, jumti segti ar dzelzs platēm);
 
* 4 divasu bruņu vagoni (artilērijas vagoni apšūti dzelzs platēm, ložmetēju vagonu sienas būvētas no plankām ar smiltīm pildītu starpsienu, jumti segti ar dzelzs platēm);
6. rindiņa: 7. rindiņa:
 
* 2 divasu pasažieru vagoni;
 
* 2 divasu pasažieru vagoni;
 
* virtuves vagons;
 
* virtuves vagons;
* 2 divasu platformas.
+
* 2 četrasu platformas.
Bruņojums:
+
Sākotnējais bruņojums:
* 2 lauka lielgabali (77 mm un 37 mm kalibrs);
+
* 1 [[haubice]] (77 mm) un 1 ātršāvējs lielgabals (37 mm);
 
* 1 jūras lielgabals (88 mm);
 
* 1 jūras lielgabals (88 mm);
* 10 ložmetējiem (no 03.1920. papildus vēl 6),
+
* 10 ložmetēji (no 03.1920. papildus vēl 6),
* no 1920. gada marta - papildus vēl 2 zenītlielgabali grozāmos torņos (3" kalibrs);
+
* no 1920. gada marta - papildus vēl 2 zenītlielgabali grozāmos torņos (76,2 mm kalibrs);
 
* sakaru sistēma.
 
* sakaru sistēma.
  
Bruņuvilciens piedalījās sarkano strēlnieku karadarbībā pret [[Landesvērs|landesvēru]] uz dzelzsceļa līnijās Jelgava-Rīga. Vilcienu sagūstīja [[Dzelzsdivīzija]]s vienības Pētersdorfa nodaļa. Pēc tam bruņuvilciens ņēma dalību [[Cēsu kaujas|Cēsu kaujās]], pēc tam atkāpies uz Rīgu, kur Priedaines dzelzceļa stacijā jūnija otrajā pusē nodots [[Virgoliča korpuss|Virgoliča korpusam]]. [[Pulkvedis]] Virgoličs par vilciena komandieri iecēla [[Kapitans|štābkapitanu]] [[Lavenieks Jānis|Jāni Lavenieku]]. Vilciena komandieris J.Lavenieks ar sev uzticamo apkalpes daļu dezertēja, 22. jūlijā pārejot [[Latvijas Pagaidu valdība]]s spēku pusē. 1919. gada 22. jūlijā bruņuvilciens tika pārdēvēts par '''Bruņoto vilcienu Nr1.''', bet 1. augustā par komandieri iecelts J.Lavenieks. Bruņotais vilciens ieradās Krustpili un stājās Valmieras kājnieku pulka komandiera rīcībā, uzreiz iesaistoties kaujās pret [[lielinieki]]em Līvānu un Jaunmuižas rajonā.
+
Bruņuvilciens piedalījās karadarbībā pret [[Baltijas landesvērs|Latvijas zemessardzi]] (t.s. landesvērs) uz dzelzceļa līnijās Jelgava-Rīga. 22. maijā Rīgā Šķirotavā vilcienu sagūstīja [[Dzelzsdivīzija]]s Pētersdorfa nodaļa. Pēc tam bruņuvilciens (kom. vltn. Millers) ņēma dalību [[Cēsu kaujas|Cēsu kaujās]], palīdzot 2. (fon Jenas) pulkam, 23. jūnijā atkāpās uz Rīgu ar uzdevumu segt atkāpjošos Dzelzsdivīzijas daļu aizmuguri. Bruņotais vilciens uzspridzināja Amatas un vairākus mazākus tiltus, kā arī Juglas dzelzceļa tiltu, apturot Igaunijas bruņoto vilcienu virzīšanos. Priedainē bija spiests apstāties, jo Lielupes tilts bija saspridzināts. Tur jūnija otrajā pusē nodots [[Virgoliča korpuss|Virgoliča korpusam]]. [[Pulkvedis]] Virgoličs daļēji nomainīja komandu un par vilciena komandieri iecēla štābskapitanu [[Lavenieks Jānis|Jāni Lavenieku]]. Lavenieks slepus sazinājās ar [[Latvijas armijas 1. bruņotais divizions|Latvijas armijas 1. bruņotais diviziona]] komandieri Otto Grosbartu (''Grosbarth''), par iespēju dezertēt un pāriet Latvijas Pagaidu valdības dienestā. 11. jūlijā Priedainē ieradās Grosbarts ar Sabiedroto militāras misijas priekšnieka vietnieka majora Kīnana rīkojumu bruņoto vilcienu nodot Latvijas armijai cīņai ar lieliniekiem. Vilciena komandieris daļu komandas laikus bija nosūtījis uz Jelgavu apgādes jautājumu kārtošanai, daļai piešķīra atvaļinājumu uz Rīgas jūrmalu, bet atlikusī komanda bez pretošanās pakļāvās Kīnana rīkojumam. Bruņuvilciens pilnā kaujas gatavībā nonāca Latvijas armijas dienestā.<ref>Bruņoto vilcienu diviziona gadasvētkos. // Latvijas kareivis. Nr.126 (1550), 9.06.1925.</ref> 1919. gada 22. jūlijā bruņuvilciens tika pārdēvēts par '''Bruņoto vilcienu Nr1.''', bet 1. augustā par komandieri iecelts J.Lavenieks (pēc viņa - vecākais leitnants Gailītis). Bruņotais vilciens ieradās Krustpilī un stājās [[Valmieras kājnieku pulks|Valmieras kājnieku pulka]] komandiera rīcībā, uzreiz iesaistoties kaujās pret [[lielinieki]]em Līvānu un Jaunmuižas rajonā.
 +
 
 +
''Bruņotais vilciens Nr1'' 1919. gada augustā Latgales frontē piedalījās kaujās ar LSPR armija pie Trepes dzelzceļa stacijas u.c. Augusta beigās pārdislocēts uz Olaines-Baložu dzelzceļa staciju apkaimi. 8. oktobrī cieta [[Rietumu brīvprātīgo armija|bermontiešu]] aviācijas uzlidojumā, kad tika ievainoti vairāki apkalpes locekļi, t.sk. komandieris Lavenieks.<ref>Tā kā bruņotā vilciena vagonu jumti bija bez bruņām un lielgabali atradās uz vaļējām platformām, lidmašīnu ½ stundu ilgā uzlidojuma laikā krita kaprālis J. Dabars, bet ievainoja vilciena komandieri kapteini Jāni Lavenieku un kareivjus Strautiņu, Rikveili un Benjavu.</ref> Naktī uz 9. oktobri ''bruņotais vilciens Nr1'' palīdzēja kājnieku daļām padzīt bermontiešus no [[Torņakalns|Torņakalna]] dienviddaļas, pēc tam piedalījās Tīriņu un Katrīnas muižas ieņemšanā. 16. oktobrī vilciens no Ikšķiles ipārvietojās uz Skrīveriem. 19. oktobrī ņēma dalību Jaunjelgavas kaujā, kur grūtības sagādāja tas, ka 77 mm lielgabalu nevarēja pagriezt šķērsam, kas bija vajadzīgs Jaunjelgavas rajona apšaudei. Šim nolūkam lielgabalu vajadzēja izcelt no vagona un nostādīt pozīcija ārpus bruņota vilciena, lai ar uguni atbalstītu Jaunjelgavas tilta pozīcijas, savukārt 37 mm lielgabala (piecstobru) apšaudes leņķis bija 360°, taču tas derēja tikai tuvcīņai un Jaunjelgavu tā uguns nesniedza. 15. novembrī I bruņotais vilciens ieradās Rīga virspavēlnieka rīcība, kur saņēma pavēli pārlikt bruņoto vilcienu uz N platuma asīm. Novembra beigās vilciens iesaistījās bermontiešu atkāpjošo daļu vajāšanā - padzina tos no Reņģes dzelzceļa stacijas un Laižuvas [[Miests|miesta]] Lietuvā. Decembrī pārdislocēts uz Latgales fronti. Kad 1920. gada 9. janvārī sākās kaujas par Ziemeļlatgali, 29. janvārī ''bruņotais vilciens Nr1'' ieradās Ludzā, kur laboja saspridzinātos sliežu ceļus, bet pēc tam atbalstīja landesvēra daļas kaujās pie Grešnaja gora [[sādža]]s. 1920. gada 1. aprīlī tika iekļauts [[Bruņoto vilcienu divizions|Bruņoto vilcienu diviziona]] sastāvā. Pēc 11.08.1920. pamiera noslēgšanas ar [[Padomju Krievija|Padomju Krieviju]], pārvadāja no Zilupes uz Rēzekni ķīlniekus, pēc tam arī bēgļus, kas atgriezās no Iekškrievijas. 1920. gada augusta beigās ''bruņotais vilciens Nr1'' tika pārdislocēts uz Rīgu (komandieris [[virsleitnants]] Gailītis). Pēc [[Latvijas okupācija 1940. gadā|Latvijas okupācijas]] iekļauts [[Sarkanā armija|Sarkanās armijas]] LPSR Teritoriālā korpusa sastāvā.
 +
 
 +
1941. gada 25. maijā bruņuvilciens Nr 1. (pārdēvēts par № 302) mācību laikā avarēja, noskrienot no sliedēm. 18.-20. jūnijā vilciena sastāvu izdevās pacelt un aiztransportēt uz Ventspils depo remontam - 22. jūnija rītā kaujas kārtībā bija savestas 4 divasu platformas (divas ar 83 mm britu haubicēm un 4-5 ''Maxim'' ložmetējiem uz katras, viena ar 40 mm ''Boforce'' zenītlielgabali un 4 ložmetējiem, un viena ar ''Hotchkiss'' 37 mm piecstobru lielgabalu un 2 ložmetējiem), kā arī lokomotīve ''Ов NQ 478''. [[Otrais pasaules karš|2. pasaules kara]] sākumā (operatīvi pakļauts NKVD 22. motorizētajai divīzijai) piedalījās kaujās Kurzemē, pēc tam augustā atkāpās uz Ļeņingradu, kur to papildināja ar bijušā Nr.2. trīsasu tendera lokomotīvi (''бронепаровоз Од № 431'') un 2 četrasu platformām (bruņojums: divi 102 mm jūras lielgabali, divi 76 mm zenītlielgabali, divi ''Lender'' lielgabali, divi 45 mm universālie ātršāvēji un viens 37 mm zenītložmetējs), izveidojot SA Baltijas flotes bruņuvilcienu Nr8. 1942. gada 7. jūlijā nosaukums papildināts ar "Par dzimteni" (''бронепоезд № 8 "За Родину" Краснознаменного Балтийского флота''). 06.10.1944. bruņuvilcienu izformēja.
 +
 
 +
=== ===
 +
<center><gallery>
 +
Attēls:I_Brunju_vilc.JPG|
 +
Attēls:Brunuvilciens_Nr1_Bermontiade.jpg|Nr1 Bermontiādes laikā Rīgā
 +
Attēls:Brunuvilciens_Nr1_Riga_1919_oktobris.jpg|Nr1 Bermontiādes laikā Rīgā
 +
Attēls:Latvijas_brunuvilciens_8.jpg| divasu bruņuplatformas ar 83 mm britu haubicēm
 +
Attēls:Latvijas_brunuvilciens_15.jpg|37 mm ''Hotchkiss'' ātršāvēju lielgabals
 +
Attēls:9.jpg|
 +
Attēls:Nr1_avarija.jpg|pēc avārijas
 +
Attēls:Nr2_vagoni_1942.jpg|Bijušā bruņuvilciena Nr1 divasu bruņuvagoni Lebjažā, 1942. gads
 +
</gallery></center>
 +
 
 +
 
 +
==== Atsauces un paskaidrojumi ====
  
''Bruņotais vilciens Nr1'' 1919. gada augustā Latgales frontē piedalījās kaujās ar LSPR armija pie Trepes dzelzceļa stacijas u.c. Augusta beigās pārdislocēts uz Olaines-Baložu dzelzceļa staciju apkaimi. 8. oktobrī cieta [[Rietumu brīvprātīgo armija|bermontiešu]] aviācijas uzlidojumā, kad tika ievainoti vairāki apkalpes locekļi, t.sk. komandieris Lavenieks. Naktī uz 9. oktobri ''bruņotais vilciens Nr1'' palīdzēja kājnieku daļām padzīt bermontiešus no [[Torņakalns|Torņakalna]] dienviddaļas, pēc tam piedalījās Tīriņu un Katrīnas muižas ieņemšanā. 19. oktobrī ņēma dalību Jaunjelgavas kaujā, bet novembra beigās iesaistījās bermontiešu atkāpjošo daļu vajāšanā - padzina tos no Reņģes dzelzceļa stacijas un Laižuvas [[Miests|miesta]] Lietuvā. Decembrī pārdislocēts uz Latgales fronti. Kad 1920. gada 9. janvārī sākās kaujas par Ziemeļlatgali, 29. janvārī ''bruņotais vilciens Nr1'' ieradās Ludzā, kur laboja saspridzinātos sliežu ceļus, bet pēc tam atbalstīja landesvēra daļas kaujās pie Grešnaja gora [[sādža]]s. 1920. gada 1. aprīlī tika iekļauts [[Bruņoto vilcienu divizions|Bruņoto vilcienu diviziona]] sastāvā. Pēc 11.08.1920. pamiera noslēgšanas ar [[Padomju Krievija|Padomju Krieviju]], pārvadāja no Zilupes uz Rēzekni ķīlniekus, pēc tam arī bēgļus, kas atgriezās no Iekškrievijas. 1920. gada augusta beigās ''bruņotais vilciens Nr1'' tika pārdislocēts uz Rīgu (komandieris [[virsleitnants]] Gailītis). 1940. gada 3. februārī līdz ar Bruņoto vilcienu pulka likvidāciju norakstīts. Pēc [[Latvijas okupācija 1940. gadā|Latvijas okupācijas]] iekļauts [[Sarkanā armija|Sarkanās armijas]] sastāvā, uz tā bāzes izveidojot SA Baltijas flotes bruņuvilcienu Nr8 "Par dzimteni" (''бронепоезд № 8 "За Родину" Краснознаменного Балтийского флота'').
+
{{atsauces}}
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
24. rindiņa: 44. rindiņa:
 
* Eihenbaums V. Bruņotie vilcieni Latvijā. // Biznesa Partneri. Jūlijs, 1997.
 
* Eihenbaums V. Bruņotie vilcieni Latvijā. // Biznesa Partneri. Jūlijs, 1997.
 
* Bruņoto vilcienu pulka 20 gadi.// Latvijas kareivis Nr. 127., 9.06.1939.
 
* Bruņoto vilcienu pulka 20 gadi.// Latvijas kareivis Nr. 127., 9.06.1939.
 +
----
 +
* Коломиец М. Бронепоезда Красной Армии в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. Часть 1. // Фронтовая иллюстрация. № 7, 2007
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
30. rindiņa: 52. rindiņa:
 
* [http://www.lacplesis.com/BRUNOTAIS_VILCIENS/LATVIESU_BRUNOTO_VILCIENU_PULKS.htm Lavenieks J. Latviešu bruņoto vilcienu pulks.]
 
* [http://www.lacplesis.com/BRUNOTAIS_VILCIENS/LATVIESU_BRUNOTO_VILCIENU_PULKS.htm Lavenieks J. Latviešu bruņoto vilcienu pulks.]
 
* [http://latviansmilhistory.blogspot.com/2009/10/brunoto-vilcienu-pulks.html Bruņoto vilcienu pulks.]
 
* [http://latviansmilhistory.blogspot.com/2009/10/brunoto-vilcienu-pulks.html Bruņoto vilcienu pulks.]
 +
* [http://www.lacplesis.com/WWI_To_WWII/Pirmais_Pasaules_un_Brivibas_Kars/BRUNOTAIS_VILCIENS/MUSU_BRUNOTIE_VILCIENI.htm Mūsu bruņotie vilcieni. // Latvijas Atbrīvošanās kaŗa vēsture. - Rīga, 1938.]
  
 
[[Kategorija:Bruņuvilcieni]]
 
[[Kategorija:Bruņuvilcieni]]
 
[[Kategorija:Latvijas armijas vienības]]
 
[[Kategorija:Latvijas armijas vienības]]

Pašreizējā versija, 2014. gada 11. maijs, plkst. 11.36

I Latvijas bruņotais vilciens - vieglais bruņuvilciens Latvijas armijas Bruņoto vilcienu divizionā 1920.-1940. gados. Bruņuvilciena sastāvu uzbūvēja laikā no 1919. gada 3. janvāra 21. maijam un nodeva ekspluatācijā 22. maijā LSPR armijas vajadzībām Rīgā, Šķirotavas dzelzceļa darbnīcās. 1919. gada 22. jūlijā nonāca Latvijas armijas sastāvā.

1919. gadā:

  • 1 daļēji segta lokomotīve (no 1920. gada marta vēl 1);
  • 4 divasu bruņu vagoni (artilērijas vagoni apšūti dzelzs platēm, ložmetēju vagonu sienas būvētas no plankām ar smiltīm pildītu starpsienu, jumti segti ar dzelzs platēm);
  • 9 divasu preču vagoni;
  • 2 divasu pasažieru vagoni;
  • virtuves vagons;
  • 2 četrasu platformas.

Sākotnējais bruņojums:

  • 1 haubice (77 mm) un 1 ātršāvējs lielgabals (37 mm);
  • 1 jūras lielgabals (88 mm);
  • 10 ložmetēji (no 03.1920. papildus vēl 6),
  • no 1920. gada marta - papildus vēl 2 zenītlielgabali grozāmos torņos (76,2 mm kalibrs);
  • sakaru sistēma.

Bruņuvilciens piedalījās karadarbībā pret Latvijas zemessardzi (t.s. landesvērs) uz dzelzceļa līnijās Jelgava-Rīga. 22. maijā Rīgā Šķirotavā vilcienu sagūstīja Dzelzsdivīzijas Pētersdorfa nodaļa. Pēc tam bruņuvilciens (kom. vltn. Millers) ņēma dalību Cēsu kaujās, palīdzot 2. (fon Jenas) pulkam, 23. jūnijā atkāpās uz Rīgu ar uzdevumu segt atkāpjošos Dzelzsdivīzijas daļu aizmuguri. Bruņotais vilciens uzspridzināja Amatas un vairākus mazākus tiltus, kā arī Juglas dzelzceļa tiltu, apturot Igaunijas bruņoto vilcienu virzīšanos. Priedainē bija spiests apstāties, jo Lielupes tilts bija saspridzināts. Tur jūnija otrajā pusē nodots Virgoliča korpusam. Pulkvedis Virgoličs daļēji nomainīja komandu un par vilciena komandieri iecēla štābskapitanu Jāni Lavenieku. Lavenieks slepus sazinājās ar Latvijas armijas 1. bruņotais diviziona komandieri Otto Grosbartu (Grosbarth), par iespēju dezertēt un pāriet Latvijas Pagaidu valdības dienestā. 11. jūlijā Priedainē ieradās Grosbarts ar Sabiedroto militāras misijas priekšnieka vietnieka majora Kīnana rīkojumu bruņoto vilcienu nodot Latvijas armijai cīņai ar lieliniekiem. Vilciena komandieris daļu komandas laikus bija nosūtījis uz Jelgavu apgādes jautājumu kārtošanai, daļai piešķīra atvaļinājumu uz Rīgas jūrmalu, bet atlikusī komanda bez pretošanās pakļāvās Kīnana rīkojumam. Bruņuvilciens pilnā kaujas gatavībā nonāca Latvijas armijas dienestā.[1] 1919. gada 22. jūlijā bruņuvilciens tika pārdēvēts par Bruņoto vilcienu Nr1., bet 1. augustā par komandieri iecelts J.Lavenieks (pēc viņa - vecākais leitnants Gailītis). Bruņotais vilciens ieradās Krustpilī un stājās Valmieras kājnieku pulka komandiera rīcībā, uzreiz iesaistoties kaujās pret lieliniekiem Līvānu un Jaunmuižas rajonā.

Bruņotais vilciens Nr1 1919. gada augustā Latgales frontē piedalījās kaujās ar LSPR armija pie Trepes dzelzceļa stacijas u.c. Augusta beigās pārdislocēts uz Olaines-Baložu dzelzceļa staciju apkaimi. 8. oktobrī cieta bermontiešu aviācijas uzlidojumā, kad tika ievainoti vairāki apkalpes locekļi, t.sk. komandieris Lavenieks.[2] Naktī uz 9. oktobri bruņotais vilciens Nr1 palīdzēja kājnieku daļām padzīt bermontiešus no Torņakalna dienviddaļas, pēc tam piedalījās Tīriņu un Katrīnas muižas ieņemšanā. 16. oktobrī vilciens no Ikšķiles ipārvietojās uz Skrīveriem. 19. oktobrī ņēma dalību Jaunjelgavas kaujā, kur grūtības sagādāja tas, ka 77 mm lielgabalu nevarēja pagriezt šķērsam, kas bija vajadzīgs Jaunjelgavas rajona apšaudei. Šim nolūkam lielgabalu vajadzēja izcelt no vagona un nostādīt pozīcija ārpus bruņota vilciena, lai ar uguni atbalstītu Jaunjelgavas tilta pozīcijas, savukārt 37 mm lielgabala (piecstobru) apšaudes leņķis bija 360°, taču tas derēja tikai tuvcīņai un Jaunjelgavu tā uguns nesniedza. 15. novembrī I bruņotais vilciens ieradās Rīga virspavēlnieka rīcība, kur saņēma pavēli pārlikt bruņoto vilcienu uz N platuma asīm. Novembra beigās vilciens iesaistījās bermontiešu atkāpjošo daļu vajāšanā - padzina tos no Reņģes dzelzceļa stacijas un Laižuvas miesta Lietuvā. Decembrī pārdislocēts uz Latgales fronti. Kad 1920. gada 9. janvārī sākās kaujas par Ziemeļlatgali, 29. janvārī bruņotais vilciens Nr1 ieradās Ludzā, kur laboja saspridzinātos sliežu ceļus, bet pēc tam atbalstīja landesvēra daļas kaujās pie Grešnaja gora sādžas. 1920. gada 1. aprīlī tika iekļauts Bruņoto vilcienu diviziona sastāvā. Pēc 11.08.1920. pamiera noslēgšanas ar Padomju Krieviju, pārvadāja no Zilupes uz Rēzekni ķīlniekus, pēc tam arī bēgļus, kas atgriezās no Iekškrievijas. 1920. gada augusta beigās bruņotais vilciens Nr1 tika pārdislocēts uz Rīgu (komandieris virsleitnants Gailītis). Pēc Latvijas okupācijas iekļauts Sarkanās armijas LPSR Teritoriālā korpusa sastāvā.

1941. gada 25. maijā bruņuvilciens Nr 1. (pārdēvēts par № 302) mācību laikā avarēja, noskrienot no sliedēm. 18.-20. jūnijā vilciena sastāvu izdevās pacelt un aiztransportēt uz Ventspils depo remontam - 22. jūnija rītā kaujas kārtībā bija savestas 4 divasu platformas (divas ar 83 mm britu haubicēm un 4-5 Maxim ložmetējiem uz katras, viena ar 40 mm Boforce zenītlielgabali un 4 ložmetējiem, un viena ar Hotchkiss 37 mm piecstobru lielgabalu un 2 ložmetējiem), kā arī lokomotīve Ов NQ 478. 2. pasaules kara sākumā (operatīvi pakļauts NKVD 22. motorizētajai divīzijai) piedalījās kaujās Kurzemē, pēc tam augustā atkāpās uz Ļeņingradu, kur to papildināja ar bijušā Nr.2. trīsasu tendera lokomotīvi (бронепаровоз Од № 431) un 2 četrasu platformām (bruņojums: divi 102 mm jūras lielgabali, divi 76 mm zenītlielgabali, divi Lender lielgabali, divi 45 mm universālie ātršāvēji un viens 37 mm zenītložmetējs), izveidojot SA Baltijas flotes bruņuvilcienu Nr8. 1942. gada 7. jūlijā nosaukums papildināts ar "Par dzimteni" (бронепоезд № 8 "За Родину" Краснознаменного Балтийского флота). 06.10.1944. bruņuvilcienu izformēja.


Atsauces un paskaidrojumi

  1. Bruņoto vilcienu diviziona gadasvētkos. // Latvijas kareivis. Nr.126 (1550), 9.06.1925.
  2. Tā kā bruņotā vilciena vagonu jumti bija bez bruņām un lielgabali atradās uz vaļējām platformām, lidmašīnu ½ stundu ilgā uzlidojuma laikā krita kaprālis J. Dabars, bet ievainoja vilciena komandieri kapteini Jāni Lavenieku un kareivjus Strautiņu, Rikveili un Benjavu.

Literatūra par šo tēmu

  • Lavenieks J. Bruņoto vilcienu pulks. - New York, 1971.
  • Latvijas Brīvības cīņas 1918-1920 : Enciklopēdija - Preses nams: Rīga, 1999., 88.-89. lpp.
  • Eihenbaums V. Bruņotie vilcieni Latvijā. // Biznesa Partneri. Jūlijs, 1997.
  • Bruņoto vilcienu pulka 20 gadi.// Latvijas kareivis Nr. 127., 9.06.1939.

  • Коломиец М. Бронепоезда Красной Армии в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. Часть 1. // Фронтовая иллюстрация. № 7, 2007

Resursi internetā par šo tēmu