Atšķirības starp "Elidas skola" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Ēlidas skola''', '''Eretrijas skola''' jeb '''Ēlidas-Eretrijas skola''' - viena no [[Sokrats no Atēnām|Sokrata]] sekotāju [[Antīkā filosofija|filosofijas]] skolām, kas pastāvējā Ēlidā (sengr. ''Ήλιδα, Ēlida'') IV-III gs.p.m.ē. [[Hellada|Helladā]]. Virzienu iedibinājis Sokrata skolnieks [[Faidons no Elidas]]. Vēlāk Menedēms (Stilpona skolnieks) to pārcēla uz Eretriju (''Ερέτρια, Erētreia'', Eibejas salā). Citi zināmākie pārstāvji bija Anhipils un Askleipiads. Šīs skolas pārstāvju darbi nav saglabājušies, taču par to zinām no [[Cicerons Marks Tullijs|Cicerona]] un [[Diogens no Laertas|Laertas Diogena]] sacerējumiem. Ideju ziņā tuvi [[Megaras skola]]i. Interešu centrā pamatā bija ētikas jautājumi. No šīs skolas nāk koncepcija, ka visi dažādie tikumi savā pamatā ir vienoti un tāpēc reducējas uz vienu un to pašu labumu - ar prātu aptveramo patiesību. Šai skolai piedēvē arī uzskatu, ka lietu vispārīgās īpašības nepastāvot patstāvīgi, bet izpaužoties tikai atsevišķajās konkrētajās lietās.
+
'''Ēlidas skola''', '''Eretrijas skola''' jeb '''Ēlidas-Eretrijas skola''' - viena no [[Sokrats no Atēnām|Sokrata]] sekotāju [[Antīkā filosofija|filosofijas]] skolām, kas pastāvējā Ēlidā (sengr. ''Ἦλις, Ἤλιδος, Ēlida'') IV-III gs.p.m.ē. [[Hellada|Helladā]]. Virzienu iedibinājis Sokrata skolnieks [[Faidons no Ēlidas]]. Vēlāk Menedēms (Stilpona skolnieks) to pārcēla uz Eretriju (''Ερέτρια, Eretria'', Eibejas salā). Citi zināmākie pārstāvji bija Anhipils un Asklēpiads. Šīs skolas pārstāvju darbi nav saglabājušies, taču par to zinām no [[Cicerons Marks Tullijs|Cicerona]] un [[Diogens no Laertas|Laertas Diogena]] sacerējumiem. Ideju ziņā tuvi [[Megaras skola]]i. Interešu centrā pamatā bija ētikas jautājumi. No šīs skolas nāk koncepcija, ka visi dažādie tikumi savā pamatā ir vienoti un tāpēc reducējas uz vienu un to pašu labumu - ar prātu aptveramo patiesību. Šai skolai piedēvē arī uzskatu, ka lietu vispārīgās īpašības nepastāv patstāvīgi, bet izpaužas tikai atsevišķajās, konkrētajās lietās.
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 28. maijs, plkst. 11.26

Ēlidas skola, Eretrijas skola jeb Ēlidas-Eretrijas skola - viena no Sokrata sekotāju filosofijas skolām, kas pastāvējā Ēlidā (sengr. Ἦλις, Ἤλιδος, Ēlida) IV-III gs.p.m.ē. Helladā. Virzienu iedibinājis Sokrata skolnieks Faidons no Ēlidas. Vēlāk Menedēms (Stilpona skolnieks) to pārcēla uz Eretriju (Ερέτρια, Eretria, Eibejas salā). Citi zināmākie pārstāvji bija Anhipils un Asklēpiads. Šīs skolas pārstāvju darbi nav saglabājušies, taču par to zinām no Cicerona un Laertas Diogena sacerējumiem. Ideju ziņā tuvi Megaras skolai. Interešu centrā pamatā bija ētikas jautājumi. No šīs skolas nāk koncepcija, ka visi dažādie tikumi savā pamatā ir vienoti un tāpēc reducējas uz vienu un to pašu labumu - ar prātu aptveramo patiesību. Šai skolai piedēvē arī uzskatu, ka lietu vispārīgās īpašības nepastāv patstāvīgi, bet izpaužas tikai atsevišķajās, konkrētajās lietās.

Literatūra

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība, Rīga, 1964., 104. lpp.

  • Vander Waerdt P.A. The Socratic Movement. - Ithaca, 1994

Resursi internetā par šo tēmu