Atšķirības starp "Eristika" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Eristika''' (sengr. ''eristikē'' no ''eristikē technē'' - "māka disputēt"; angl. ''eristic'', vāc. ''Eristik'', fr. ''éristique'', kr. ''эристика'') - māksla disputēt jeb polemikas māka, kuru it īpaši izkopa sengrieķu [[sofisti]]. Izveidojās kā metode, lai disputa ceļā nonāktu pie patiesības, un visai drīz sadalījās [[Dialektika|dialektikā]] un [[Sofistika|sofistikā]]. Dialektiku attīstīja [[Sokrats no Atēnām]] savā metodē. Savukārt sofisti transformēja ''eristiku'' par tādu diskusijas paņēmienu kopumu, ar kuriem vienlīdz labi bija iespējams pierādīt vai atspēkot jebkuru viedokli. Tāpēc jau [[Aristotelis no Stagiras|Aristotelis]] vairs nenošķīra ''eristiku'' no sofistikas.
+
'''Eristika''' (sengr. ἐριστική, ''eristikē'' no ἐριστικὴ τέχνη, ''eristikē technē'' - "māka strīdēties"; angl. ''eristic'', vācu ''Eristik'', fr. ''éristique'', kr. ''эристика'') - māksla disputēt jeb polemikas māka, kuru it īpaši izkopa sengrieķu [[sofisti]]. Izveidojās kā metode, lai disputa ceļā nonāktu pie patiesības, un visai drīz sadalījās [[Dialektika|dialektikā]] un [[Sofistika|sofistikā]]. Dialektiku attīstīja [[Sokrats no Atēnām]] savā metodē. Savukārt sofisti transformēja ''eristiku'' par tādu diskusijas paņēmienu kopumu, ar kuriem vienlīdz labi bija iespējams pierādīt vai atspēkot jebkuru viedokli. Tāpēc jau [[Aristotelis no Stagiras|Aristotelis]] vairs nenošķīra ''eristiku'' no sofistikas.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 4. jūnijs, plkst. 18.45

Eristika (sengr. ἐριστική, eristikē no ἐριστικὴ τέχνη, eristikē technē - "māka strīdēties"; angl. eristic, vācu Eristik, fr. éristique, kr. эристика) - māksla disputēt jeb polemikas māka, kuru it īpaši izkopa sengrieķu sofisti. Izveidojās kā metode, lai disputa ceļā nonāktu pie patiesības, un visai drīz sadalījās dialektikā un sofistikā. Dialektiku attīstīja Sokrats no Atēnām savā metodē. Savukārt sofisti transformēja eristiku par tādu diskusijas paņēmienu kopumu, ar kuriem vienlīdz labi bija iespējams pierādīt vai atspēkot jebkuru viedokli. Tāpēc jau Aristotelis vairs nenošķīra eristiku no sofistikas.

Literatūra par šo tēmu

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 111. lpp.

  • Шопенгауэр А. Эристика или искусство побеждать в спорах. - Санкт-Петербург, 1900
  • Кондаков Н.И. Логический словарь-справочник. - Наука: Москва, 1975, С. 692.

Resursi internetā par šo tēmu