Atšķirības starp "Faraons" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Faraons''' (segr. ''Φαραώ'' - ''farao''; no senēģipt. ''per-aa'' - "lielais nams") - Saules dieva dēla Gora iemiesojums Zemes virsū, Ozīrisa mantinieks, augstākais [[Ēģiptes valsts|Senās Ēģiptes valsts]] zemes un cilvēku resursu pārvaldītājs. Vārds "faraons" bija [[Senebreji|senebreju]] un [[Asīrieši|asīriešu]] apzīmējums Senās Ēģiptes [[Monarhs|monarham]]. Paši senie ēģiptieši, runājot par savu valdnieku, tā vietā pieminēja viņa rezidenci: ''per-aa''.
+
'''Faraons''' (segr. ''Φαραώ'' - ''farao''; no senēģipt. ''per-aa'' - "lielais nams") - augstākais [[Ēģiptes valsts|Senās Ēģiptes valsts]] zemes un cilvēku resursu pārvaldītājs, sociālās struktūras centrs, Saules dieva dēla Gora iemiesojums Zemes virsū, Ozīrisa mantinieks. Titula kā tāda Senās Ēģiptes [[Monarhs|monarham]] nebija - paši senie ēģiptieši, runājot par savu valdnieku, tā vietā minēja viņa rezidenci: ''per-aa''. Attiecīgi, [[Senebreji|senebreju]], [[Asīrieši|asīriešu]] un sengrieķu valodās šis vārds iegājās kā  Senās Ēģiptes monarha tituls. Augstākais valdnieks uz Zemes, atbildīgs par zemes aglību un pavalstnieku labklājību: kad pienāca laiks Nīlas pludiem, svinīgā ceremonijā ''faraons'' iemeta upē tīstokli ar rakstisku pavēli upei sākt palus, pēc tam ''faraons'' bija pirmais, kurš svinīgā rituālā uzsāka ražas novākšanu, sasienot pirmo labības kūli sezonā kā pirmais no zemkopjiem, vadīja lauksaimniecības darbu beigu rituālu, ziedojot ražas dievībai Renetutai utt.
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 9. janvāris, plkst. 09.45

Faraons (segr. Φαραώ - farao; no senēģipt. per-aa - "lielais nams") - augstākais Senās Ēģiptes valsts zemes un cilvēku resursu pārvaldītājs, sociālās struktūras centrs, Saules dieva dēla Gora iemiesojums Zemes virsū, Ozīrisa mantinieks. Titula kā tāda Senās Ēģiptes monarham nebija - paši senie ēģiptieši, runājot par savu valdnieku, tā vietā minēja viņa rezidenci: per-aa. Attiecīgi, senebreju, asīriešu un sengrieķu valodās šis vārds iegājās kā Senās Ēģiptes monarha tituls. Augstākais valdnieks uz Zemes, atbildīgs par zemes aglību un pavalstnieku labklājību: kad pienāca laiks Nīlas pludiem, svinīgā ceremonijā faraons iemeta upē tīstokli ar rakstisku pavēli upei sākt palus, pēc tam faraons bija pirmais, kurš svinīgā rituālā uzsāka ražas novākšanu, sasienot pirmo labības kūli sezonā kā pirmais no zemkopjiem, vadīja lauksaimniecības darbu beigu rituālu, ziedojot ražas dievībai Renetutai utt.

Literatūra

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 82. lpp.

  • Ian Shaw, The Oxford History of Ancient Egypt. - Oxford University Press, 2000

Resursi internetā par šo tēmu