Atšķirības starp "Francijas Harta" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Francijas Harta''' (fr. ''la Charte de la France'') - Francijas karaļa Luija Filipa 1830. gada 7. augustā izdotā [[konstitūcija]]. Salīdzinot ar iepriekšējo [[Oktroētā harta|Oktroēto hartu]], te nebija preambulas ar norādi, ka tā ir karaļa dāvināta (oktroēta). Neparedzēja karalim tiesības izdot [[ordonanses]] ar likuma spēku, likumdošanas iniciatīvas tiesības bija piešķirtas abām parlamenta palātām, ieviesta [[Ministrs|ministru]] atbildība parlamenta priekšā, aizliegta [[cenzūra]], samazināts vēlēšanu tiesību nepieciešamais vecums un [[īpašuma cenzs]]. Bija spēkā Francijā līdz republikas nodibināšanai 1848. gadā.
+
'''Francijas Harta''' (fr. ''la Charte de la France'') - Francijas karaļa Luija Filipa 1830. gada 7. augustā izdotā [[konstitūcija]]. Salīdzinot ar iepriekšējo [[Oktroētā harta|Oktroēto hartu]], te nebija preambulas ar norādi, ka tā ir karaļa dāvināta (oktroēta). Neparedzēja karalim tiesības izdot [[ordonanses]] ar likuma spēku, likumdošanas iniciatīvas tiesības bija piešķirtas abām parlamenta palātām, ieviesta [[Ministrs|ministru]] atbildība parlamenta priekšā, aizliegta [[cenzūra]], samazināts vēlēšanu tiesību nepieciešamais vecums un [[īpašuma cenzs]]. Bija spēkā Francijā līdz [[Otrā Republika|Otrās republikas]] nodibināšanai 1848. gadā.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2011. gada 15. marts, plkst. 06.42

Francijas Harta (fr. la Charte de la France) - Francijas karaļa Luija Filipa 1830. gada 7. augustā izdotā konstitūcija. Salīdzinot ar iepriekšējo Oktroēto hartu, te nebija preambulas ar norādi, ka tā ir karaļa dāvināta (oktroēta). Neparedzēja karalim tiesības izdot ordonanses ar likuma spēku, likumdošanas iniciatīvas tiesības bija piešķirtas abām parlamenta palātām, ieviesta ministru atbildība parlamenta priekšā, aizliegta cenzūra, samazināts vēlēšanu tiesību nepieciešamais vecums un īpašuma cenzs. Bija spēkā Francijā līdz Otrās republikas nodibināšanai 1848. gadā.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 192. lpp.

  • Markus J. Prutsch. Die Revision der französischen Verfassung im Jahre 1830. Zur Frage der Bewährung des Verfassungssystems der „Charte constitutionnelle“ von 1814. // Der Staat. Zeitschrift für Staatslehre und Verfassungsgeschichte, deutsches und europäisches öffentliches Recht. 47. Bd., 2008, H. 1, S. 85–107

Resursi internetā par šo tēmu