Atšķirības starp "Impērijas pilsēta" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
 
(3 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Impērijas pilsētas''' (vc. ''Reichstädte'') jeb '''karaliskās pilsētas''' (vc. ''königliche Städte'') - [[Svētās Romas vācu impērija]]s ķeizaram tieši pakļautas pilsētas. Sākotnēji par ''impērijas pilsētām'' dēvēja tās, kas atradās tieši karaļa (ķeizara) domēnē, vēlāk tā sāka dēvēt arī pilsētas, kas bija atbrīvojušās no zemes kunga varas vai [[brīvpilsēta]]s. Līdz ar ķeizara varas vājināšanos XIII gs., ''impērijas pilsētas'' ieguva pašpārvaldes tiesības, lielu politisko patstāvību un pārstāvniecību [[Reihstāgs|Reihstāgā]].
+
'''Impērijas pilsētas''' (vc. ''Reichstädte'') jeb '''karaļa pilsētas''' (vc. ''königliche Städte'') - [[Svētās Romas vācu impērija]]s ķeizaram tieši pakļautas [[pilsēta]]s. Sākotnēji par ''impērijas pilsētām'' dēvēja tās, kas atradās tieši karaļa (ķeizara) domēnē, vēlāk tā sāka dēvēt arī pilsētas, kas bija atbrīvojušās no zemes kunga varas vai [[brīvpilsēta]]s. Līdz ar ķeizara varas vājināšanos XIII gs., ''impērijas pilsētas'' ieguva pašpārvaldes tiesības, lielu politisko patstāvību un pārstāvniecību [[Reihstāgs|Reihstāgā]].
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
  
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 184. lpp.
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 184. lpp.
 +
----
 +
* Eberhard Holtz. Reichsstädte und Zentralgewalt unter König Wenzel (1376 – 1400). - Warendorf, 1993
 +
* Alexander Schubert. Der Stadt Nutz oder Notdurft? Die Reichsstadt Nürnberg und der Städtekrieg von 1388/89. - Matthiesen: Husum, 2003, ISBN 3-7868-1476-7
  
 
[[Kategorija:Pilsētu tiesības]]
 
[[Kategorija:Pilsētu tiesības]]

Pašreizējā versija, 2013. gada 26. marts, plkst. 20.57

Impērijas pilsētas (vc. Reichstädte) jeb karaļa pilsētas (vc. königliche Städte) - Svētās Romas vācu impērijas ķeizaram tieši pakļautas pilsētas. Sākotnēji par impērijas pilsētām dēvēja tās, kas atradās tieši karaļa (ķeizara) domēnē, vēlāk tā sāka dēvēt arī pilsētas, kas bija atbrīvojušās no zemes kunga varas vai brīvpilsētas. Līdz ar ķeizara varas vājināšanos XIII gs., impērijas pilsētas ieguva pašpārvaldes tiesības, lielu politisko patstāvību un pārstāvniecību Reihstāgā.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 184. lpp.

  • Eberhard Holtz. Reichsstädte und Zentralgewalt unter König Wenzel (1376 – 1400). - Warendorf, 1993
  • Alexander Schubert. Der Stadt Nutz oder Notdurft? Die Reichsstadt Nürnberg und der Städtekrieg von 1388/89. - Matthiesen: Husum, 2003, ISBN 3-7868-1476-7