Atšķirības starp "Jasaks" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Jasaks''' (kr. ''ясак''; no mon. ''yasa'' - "likums") - naturālais nodoklis (lopi lopkopjiem, zvērādas medniekiem) ko Pievolgas un Sibīrijas apgabalos iedzīvotāji maksāja zemes kungam XIII-XX gs. Šīs teritorijas pievienojot [[Krievijas impērija]]i,  ''jasaks'' tika maksāts kā [[galvasnauda]] (t.i. to maksāja visi vīrieši vecumā no 18 līdz 50 gadiem). No XVIII gs. ''jasaku'' pakāpeniski sāka aizstāt ar naudas nodokli.
+
'''Jasaks''' (kr. ''ясак''; no mon. ''yasa'' - "likums") - naturālais nodoklis (lopi lopkopjiem, zvērādas medniekiem) ko Pievolgas un Sibīrijas apgabalos iedzīvotāji maksāja zemes kungam XIII-XX gs. Šīs teritorijas pievienojot [[Krievijas impērija]]i,  ''jasaks'' tika maksāts kā [[galvasnauda]] (t.i. to maksāja visi vīrieši vecumā no 18 līdz 50 gadiem). Katrai ciltij vai klanam noteica savu ''jasaka'' apmēru, sākumā tā nomaksu nodrošinot arī ar ķīlnieku ([[Amanats|amanatu]]) ņemšanu. Iekasēšanu uzraudzīja [[Prikazs|Sibīrijas prikazs]] (''Сибирский приказ''). No XVIII gs. ''jasaku'' pakāpeniski sāka aizstāt ar naudas nodokli.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
6. rindiņa: 6. rindiņa:
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 +
 +
* [http://ctl.tpu.ru/files/lukieva1.pdf Лукиева Е.Б. Историческое краеведение. - Томск, 2003. - 156 с. (.pdf)]
 +
* [http://www.admhmao.ru/adm_reform/staty/statya2.htm Акишин М. О. Сибирский приказ в системе управления Сибирью в 1730-1763 годах. // Российская государственность: традиции, преемственность, перспективы. Материалы II Чтений памяти профессора Т. П. Коржихиной. - РГГУ: Москва, 1999
  
 
[[Kategorija:Nodokļi]]
 
[[Kategorija:Nodokļi]]

Versija, kas saglabāta 2011. gada 1. jūnijs, plkst. 04.29

Jasaks (kr. ясак; no mon. yasa - "likums") - naturālais nodoklis (lopi lopkopjiem, zvērādas medniekiem) ko Pievolgas un Sibīrijas apgabalos iedzīvotāji maksāja zemes kungam XIII-XX gs. Šīs teritorijas pievienojot Krievijas impērijai, jasaks tika maksāts kā galvasnauda (t.i. to maksāja visi vīrieši vecumā no 18 līdz 50 gadiem). Katrai ciltij vai klanam noteica savu jasaka apmēru, sākumā tā nomaksu nodrošinot arī ar ķīlnieku (amanatu) ņemšanu. Iekasēšanu uzraudzīja Sibīrijas prikazs (Сибирский приказ). No XVIII gs. jasaku pakāpeniski sāka aizstāt ar naudas nodokli.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 206. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu