Atšķirības starp "Krāsas heraldikā" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
9. rindiņa: 9. rindiņa:
 
'''Ādas:'''
 
'''Ādas:'''
  
Lielākai dekorativitātei, it sevišķi britu un franču heraldikā, izmanto divu veidu t.s. ādas: '''sermuļādu''' (fr. ''hermine'', an. ''ermine'', vc. ''Hermelin'', kr. ''горностай''), '''vāverādu''' (fr. ''vair'', an. ''vair'', vc. ''Feh'', kr. ''белка''); nosacīti pie ādām var piederēt arī '''zvīņojums''' (fr. ''papellonné'', an. ''papelonne'', vc. ''Schuppenfeh'', kr. ''чешуйчатый''), kā arī '''damascējums'''.
+
Lielākai dekorativitātei, it sevišķi britu un franču heraldikā, izmanto divu veidu t.s. "ādas": sermuļādu, '''vāverādu''' (fr. ''vair'', an. ''vair'', vc. ''Feh'', kr. ''белка''); nosacīti pie ādām var piederēt arī '''zvīņojums''' (fr. ''papellonné'', an. ''papelonne'', vc. ''Schuppenfeh'', kr. ''чешуйчатый''), kā arī '''damascējums'''.
 +
 
 +
'''Sermuļāda''' (fr. ''hermine'', an. ''ermine'', vc. ''Hermelin'', kr. ''горностай'') – simetrisks melnu sermuļu astes galu kārtojums baltā laukā (senākajā franču heraldikā lauks bija sudraba, bet baltā krāsa lietota tikai metāla aizstājējs). Astes galiņu grafiskā stilizācija varēja variēt, taču kopumā ir kas vidējs starp krustu un liliju. Ja astu galiņi ir balti melnā laukā, tad tā ir '''pretējā sermuļāda''' (fr. ''contre-hermine'', an. ''counter-ermine'', vc. ''Gegenhermelin'', kr. ''противогорностаевый мех'').
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Versija, kas saglabāta 2016. gada 6. decembris, plkst. 09.49

Heraldiskās krāsas (an. tincture, vc. Tinkturen, fr. émail) – heraldikā kopīgs apzīmējums visiem koloristiskajiem dekora veidiem, kas tiek izmantoti ģerboņa vairogā, iedalās trijās pamatgrupās: metālos, krāsās un ādās. Melnbaltajā grafikā krāsas aizstāj ar konkrētu paralēlu strīpu klājumu laukumā.

Krāsas:

Klasiskajā heraldikā izmantoto krāsu skaits ir visai ierobežots – to noteica gan tas, ka viduslaikos pieejamā krāsu palete bija visai pieticīga, gan tas, ka krāsām savstarpēji jākontrastē: sarkans (fr. gueules, an. gules, kr. червлень), zils (fr. azur, an. azure, kr. лазурь), zaļš (fr. sinople, an. vert, kr. зелень), melns (fr. sable, an. sable, kr. чернь), purpurs (fr. pourpre, an. purpure, vc. Purpur, kr. пурпур). Analizējot ģerboņus, jāņem vērā, ka dažu krāsu nozīme laika gaitā ir mainījusies. Piemēram, sākotnēji ar pourpre apzīmēja visu spektra krāsu maisījumu, t.i. pelēku, un tikai XIV gs. tā sāka dēvēt tumšsarkanu krāsu ar violetu tonalitāti; līdzīgi bija arī ar sinople, kas sākotnēji apzīmēja komplementāro sarkano krāsu. Britu heraldikā bez nosauktajām pamatkrāsām izmanto arī tumši oranžu (tenny, tenné). XIX gs. otrajā pusē vācu heraldikā no britiem pārņēma oranžo krāsu, kā arī ieviesa vairākas papildu krāsas: brūno, pelnu pelēko, asinssarkano, ūdens, u.c. krāsas, kurām tika radīti arī jauni melnbaltie varianti.

Neraugoties uz prasību pēc lakonisma un kontrasta, arī viduslaiku heraldikā pastāvēja dabiskā krāsa (fr. au naturel, an. proper, vc. Naturfarbe, kr. естественный цвет), ko gana bieži izmantoja gan samērā naturālistisku cilvēka vai ķermeņa daļu, gan ieroču, darbarīku vai sadzīves priekšmetu attēlojumā. Šādus objektus varēja attēlot gan dabiskajās, gan heraldiskajās krāsās, piemēram, varēja lietot gan heraldisko liliju vai rozi, gan to naturālistiskos attēlus. XVIII-XIX gs. t.s. "papīra heraldikā" ieviesās ainavas, ēkas, to kompozīcijas.

Ādas:

Lielākai dekorativitātei, it sevišķi britu un franču heraldikā, izmanto divu veidu t.s. "ādas": sermuļādu, vāverādu (fr. vair, an. vair, vc. Feh, kr. белка); nosacīti pie ādām var piederēt arī zvīņojums (fr. papellonné, an. papelonne, vc. Schuppenfeh, kr. чешуйчатый), kā arī damascējums.

Sermuļāda (fr. hermine, an. ermine, vc. Hermelin, kr. горностай) – simetrisks melnu sermuļu astes galu kārtojums baltā laukā (senākajā franču heraldikā lauks bija sudraba, bet baltā krāsa lietota tikai kā metāla aizstājējs). Astes galiņu grafiskā stilizācija varēja variēt, taču kopumā ir kas vidējs starp krustu un liliju. Ja astu galiņi ir balti melnā laukā, tad tā ir pretējā sermuļāda (fr. contre-hermine, an. counter-ermine, vc. Gegenhermelin, kr. противогорностаевый мех).

Literatūra par šo tēmu

  • Lancmanis I., Heraldika. - Neputns, Rīga, 2007. – 65.-71. lpp.