Atšķirības starp "Latifundija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Latifundija''' (lat. ''latifundium''; no ''latus'' - "plašs" + ''fundus'' - "zemes īpašums") - [[Senā Roma|Senajā Romā]] liela valsts vai privāta lauku lielsaimniecība, kas nodrošināja sevi ar nepieciešamāko lauksaimniecības un amatniecības produkciju. Pamata darbaspēks bija [[vergi]]. Parasti saimniecība tika specializēta kādā vienā virzienā - vīnkopībā, olīvkopībā vai augļkopībā –, kura produkcija tika pārdota tirgū. Izveidojās līdz ar iekarojumiem vispirms [[Latija|Latijā]], vēlāk arī pārējā Apenīnu pussalā un provincēs. M.ē. pirmajos gs. pakāpeniski saira, ''latifundijas'' sadalot sīkākos [[koloni]]em iznomājamos zemes gabalos.
+
'''Latifundija''' (lat. ''latifundium''; no ''latus'' - "plašs" + ''fundus'' - "zemes īpašums") - [[Senā Roma|Senajā Romā]] liela valsts vai privāta lauku lielsaimniecība, kas specializēta kādā vienā virzienā - vīnkopībā, olīvkopībā vai augļkopībā –, produkciju pārdodot. Saimnieciski autonomas: nodrošināja sevi ar nepieciešamāko lauksaimniecības un amatniecības produkciju. Pamata darbaspēks bija [[vergi]]. M.ē. pirmajos gadsimtos pakāpeniski sadalīja sīkākos [[koloni]]em iznomājamos zemes gabalos.
  
XVII-XIX gs. par "latifundijām" dažkārt dēvēja lielās plantācijas Amerikā.
+
18.-19. gs. par "latifundijām" dažkārt dēvēja lielās plantācijas Amerikā.
  
 
Skat. arī: [[kvirītu īpašums]], [[bonitārais īpašums]], [[pekūnija]], [[pekūlijs]], [[agrārā saimniecība antīkajā pasaulē]]
 
Skat. arī: [[kvirītu īpašums]], [[bonitārais īpašums]], [[pekūnija]], [[pekūlijs]], [[agrārā saimniecība antīkajā pasaulē]]

Pašreizējā versija, 2020. gada 22. jūlijs, plkst. 07.56

Latifundija (lat. latifundium; no latus - "plašs" + fundus - "zemes īpašums") - Senajā Romā liela valsts vai privāta lauku lielsaimniecība, kas specializēta kādā vienā virzienā - vīnkopībā, olīvkopībā vai augļkopībā –, produkciju pārdodot. Saimnieciski autonomas: nodrošināja sevi ar nepieciešamāko lauksaimniecības un amatniecības produkciju. Pamata darbaspēks bija vergi. M.ē. pirmajos gadsimtos pakāpeniski sadalīja sīkākos koloniem iznomājamos zemes gabalos.

18.-19. gs. par "latifundijām" dažkārt dēvēja lielās plantācijas Amerikā.

Skat. arī: kvirītu īpašums, bonitārais īpašums, pekūnija, pekūlijs, agrārā saimniecība antīkajā pasaulē

Resursi internetā par šo tēmu