Masļenku incidents

No ''Vēsture''
Versija 2018. gada 1. janvāris, plkst. 10.27, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
2 eka nodedzinata.jpg

Masļenku incidents (an. The Maslenki incident, kr. Инцидент в Масленках, нападение на кордон Масленки) - bruņots incidents 1940. gada 15. jūnijā uz Latvijas Republikas un PSRS robežas, kad PSRS armijas vienības uzbruka vairākiem Latvijas robežposteņiem, tos iznīcinot.

P1kst. 03:00, gaismai austot, šķērsojuši robežu PSRS robežsardzes 14. sardzes iznīcinātāju grupas komandieris leitnants Komisarovs patvaļīgi pārgāja robežu ar savu 25 vīru lielo vienību un uzbruka Latvijas robežsardzes III Abrenes bataljona. 1. rotas iecirkņa 2. sardzes mītnei Masļenki. Sardzes ēka tika nodedzināta, nošauti 2 Latvijas robežsargi (Beizaks un Macītis) un 1 civilpersona (robežsarga sieva). Vēl ievainoti 1 sieviete un 14 gadus vecs zēns (miris vēlāk), bet aizvesti pāri robežai uz PSRS teritoriju 2 sardžu priekšnieki, 9 robežsargi, 1 sarga sieva un 27 apkaimes civiliedzīvotāji. Notikuma vietā sarkanarmieši atstāja: 20 gab. izšautu patronu čaulīšu, 1 rokas granātu, 1 dzeloņstiepļu griežamās šķēres (ar kurām apm. 150 m no sardzes mītnes pārgriezti telefona līnijas vadi) un 1 individuālā medicīniskā pakete (fiksētas asins pēdas virzienā uz robežu).

Vienlaikus noticis PSRS robežsardzes vienības (komandieris poļitruks Beiko) uzbrukums blakus esošajai robežsardzes mītnei Šmaiļi. Tur iebrukuši apm. 15 sarkanarmieši, kuri sadalījušies divās grupās: viena no tām meklējusi sargus pie to ģimenēm dzīvokļos, bet otra bez cīņas sagūstījusi robežsargus dienesta mītnē. No šejienes sarkanarmieši pāri robežai aizveduši 4 sargus, 1 sarga sievu un dzirnavnieku Smukkalnu ar viņa ģimeni un strādniekiem. Redzot 2. sardzes ugunsgrēku, no 1. sardzes turienes steidzies pārbaudīt situāciju sardzes pr-ks ar 2 robežsargiem, bet, pienākot pie 2. sardzes, arī tie sagūstīti. Sagūstīts un aizvests pāri robežai 4. sardzes pr-ks, kurš ap plkst. 03:20 bija devies pārbaudīt 3. sardzi.

Pēc apgabala karaspēka komandiera štāba priekšnieka biedra Rakutina pavēles leitnants Komisarovs un poļitruks Beiko tika noņemti no robežas un konvojēti uz robežvienības štābu, kur disciplināri sodīti. Ziņu par leitnanta Komisarova tālāko likteni pēc viņa konvojēšanas uz robežvienības štābu nav.

Literatūra un avoti par šo tēmu

  • LNA LVVA, 2574. f., 2., apr., 7082. l.,
  • Feldmanis A.E., Masļenku traģēdija - Latvijas traģēdija. - Okupācijas muzeja fonds: Rīga, 2002.
  • Grīnvalds, Valdis, Iebrukums Masļenkos. // Daugavas Vanagu Mēnešraksts, Nr.2., 1979.
  • Jēkabsons Ē. Traģēdija Masļenkos – okupācijas vēstnesis. // Lauku Avīze. 15.06.2000.

Resursi internetā par šo tēmu