Atšķirības starp "Milētas skola" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
 
(10 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Milētas skola''' - Milētas (''Μίλητος, Miletos'') [[Polisa|polisā]], [[Mazāzija|Mazāzijā]] VI gs.p.m.ē. izveidojusies pirmssokrātisko filosofu (dabas filosofija un kosmoloģija) skola, kura lika pamatus sengrieķu filosofijai un Rietumu filosofijai kā tādai, liekot pamatus sengrieķu kosmogonijai, astronomijai, ģeometrijai, matemātikai, ģeogrāfijai, ģeoloģijai utt. Ideju pamatā bija tēze par visu pasauli vienojošu pirmelementu. Spilgtākie tās pārstāvji bija [[Taless no Milētas|Taless]], [[Anaksimandrs no Milētas|Anaksimandrs]], [[Anaksimens no Milētas|Anaksimens]].
+
'''Milētas skola''' jeb '''Jonijas skola''' - Milētas (''Μίλητος, Milētos'') [[Polisa|polisā]], [[Mazāzija|Mazāzijā]] VI gs.p.m.ē. izveidojusies pirmssokrātisko filosofu (dabas filosofija un kosmoloģija) skola, kura lika pamatus sengrieķu filosofijai un Rietumu filosofijai kā tādai, liekot pamatus sengrieķu kosmogonijai, astronomijai, ģeometrijai, matemātikai, ģeogrāfijai, ģeoloģijai utt. Ideju pamatā bija tēze par visu pasauli vienojošu pirmelementu. Par vienību, kas ir pamatā parādību bezgalīgajai daudzveidībai, uzskatīja ko vielisku - ūdeni, gaisu u.tml.  Milētieši veica pirmos zinātniskos atklājumus matemātikā, ģeogrāfijā un astronomijā. Spilgtākie tās pārstāvji bija [[Taless no Milētas|Taless]], [[Anaksimandrs no Milētas|Anaksimandrs]], [[Anaksimens no Milētas|Anaksimens]], [[Hērakleits no Efesas|Hērakleits]], pie vēlīnajiem milētiešiem pieskaitāmi Hipons un [[Diogens no Apolonijas]] (V gs.p.m.ē.).
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==
  
* Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība, Rīga, 1964., 14. lpp.
+
* Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība, Rīga, 1964., 14., 275. lpp.
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
9. rindiņa: 9. rindiņa:
 
* [http://www.ref.by/refs/90/20587/1.html Философские взгляды представителей Милетской школы]
 
* [http://www.ref.by/refs/90/20587/1.html Философские взгляды представителей Милетской школы]
 
* [http://www.disser.ru/library/70/135.htm Милетская школа - Фалес, Анаксимандр, Анаксимен]
 
* [http://www.disser.ru/library/70/135.htm Милетская школа - Фалес, Анаксимандр, Анаксимен]
 +
* [http://www.sno.pro1.ru/lib/asmus/1-1.htm Милетские материалисты. / Асмус В. Ф. Античная философия]
  
[[Kategorija:Filosofija]]
+
[[Kategorija:Filosofijas vēsture]]

Pašreizējā versija, 2010. gada 29. oktobris, plkst. 10.19

Milētas skola jeb Jonijas skola - Milētas (Μίλητος, Milētos) polisā, Mazāzijā VI gs.p.m.ē. izveidojusies pirmssokrātisko filosofu (dabas filosofija un kosmoloģija) skola, kura lika pamatus sengrieķu filosofijai un Rietumu filosofijai kā tādai, liekot pamatus sengrieķu kosmogonijai, astronomijai, ģeometrijai, matemātikai, ģeogrāfijai, ģeoloģijai utt. Ideju pamatā bija tēze par visu pasauli vienojošu pirmelementu. Par vienību, kas ir pamatā parādību bezgalīgajai daudzveidībai, uzskatīja ko vielisku - ūdeni, gaisu u.tml. Milētieši veica pirmos zinātniskos atklājumus matemātikā, ģeogrāfijā un astronomijā. Spilgtākie tās pārstāvji bija Taless, Anaksimandrs, Anaksimens, Hērakleits, pie vēlīnajiem milētiešiem pieskaitāmi Hipons un Diogens no Apolonijas (V gs.p.m.ē.).

Literatūra

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība, Rīga, 1964., 14., 275. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu