Atšķirības starp "Ministrs" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
 
'''Ministrs''' (no lat. ''minister'' - "kalps"; angl. ''Minister (government)'', vāc. ''Minister'', fr. ''ministre'', kr. ''министр'') - atkarībā no konteksta:
 
'''Ministrs''' (no lat. ''minister'' - "kalps"; angl. ''Minister (government)'', vāc. ''Minister'', fr. ''ministre'', kr. ''министр'') - atkarībā no konteksta:
* '''1.''' Jebkurš kalpotājs, piemēram, [[muižkungs]] Eiropā viduslaikos
+
* '''1.''' Jebkurš kalpotājs, piemēram, [[muižkungs]] Eiropā viduslaikos.
* '''2.''' Augstākā valsts ierēdņa, kurš vada kādu [[Ministrija|ministriju]], amata nosaukums kopš XVII gs.
+
* '''2.''' Zemākais diplomātiskais rangs vairākās valstīs laikā no 1918. līdz 1963. gadam. Pilnvarotais ''ministrs'' tika uzskatīts par II ranga, bet ''rezidents'' par III ranga diplomātisko pārstāvi.
* '''3.''' Zemākais diplomātiskais rangs vairākās valstīs laikā no 1918. līdz 1963. gadam. Pilnvarotais ''ministrs'' tika uzskatīts par II ranga, bet ''rezidents'' par III ranga diplomātisko pārstāvi.
+
* '''3.''' Amata nosaukums [[Monarhija|monarhijās]] un [[Autoritārisms|autoritāros]] režīmos: augstākais ierēdnis, kurš vada kādu [[Ministrija|ministriju]], valsts amatpersonas.
 +
* '''4.''' [[Demokrātija|Demokrātiskās]] zemēs parlamenta izvirzīts pārstāvis nozares ministrijā, kuram jāuzrauga, lai ministrijas darbība ritētu apbilstoši vēlētāju labumam un ministru izvirzījušās partijas programmai. Valdības - Ministru kabineta, - loceklis.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Pašreizējā versija, 2011. gada 14. marts, plkst. 21.04

Ministrs (no lat. minister - "kalps"; angl. Minister (government), vāc. Minister, fr. ministre, kr. министр) - atkarībā no konteksta:

  • 1. Jebkurš kalpotājs, piemēram, muižkungs Eiropā viduslaikos.
  • 2. Zemākais diplomātiskais rangs vairākās valstīs laikā no 1918. līdz 1963. gadam. Pilnvarotais ministrs tika uzskatīts par II ranga, bet rezidents par III ranga diplomātisko pārstāvi.
  • 3. Amata nosaukums monarhijās un autoritāros režīmos: augstākais ierēdnis, kurš vada kādu ministriju, valsts amatpersonas.
  • 4. Demokrātiskās zemēs parlamenta izvirzīts pārstāvis nozares ministrijā, kuram jāuzrauga, lai ministrijas darbība ritētu apbilstoši vēlētāju labumam un ministru izvirzījušās partijas programmai. Valdības - Ministru kabineta, - loceklis.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 99. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu