Atšķirības starp "Monarhs" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Monarhs''' (no sengr. ''μόνος - monos'', "viens", "vienīgais", ''ἄρχω - archō'', "valdīt", t.i., "viens valdnieks") - [[monarhija]]s valdnieks. Dažkārt par monarhu kļuva vēlēšanu ceļā. Jaunākajos laikos konstitucionālajās un parlamentārajās monarhijās ''monarha'' pilnvaras tika ierobežotas, un faktiskā vara pakāpeniski nonāca [[Parlaments|parlamenta]] un valdības rokās.
+
'''Monarhs''' (no sengr. ''μόνος - monos'', "viens", "vienīgais", ''ἄρχω - archō'', "valdīt", t.i., "viens valdnieks") - valdnieks [[monarhija|monarhijā]]. Valdnieka kā padoto un to teritorijas pārvaldītāja institūcija izauga no [[vadonības sabiedrība]]s beigu posma, valdnieka statusam pamazām kļūstot mantojamam.
 +
 
 +
Jaunākajos laikos konstitucionālajās un parlamentārajās monarhijās ''monarha'' pilnvaras tika ierobežotas, un faktiskā vara pakāpeniski nonāca [[Parlaments|parlamenta]] un valdības rokās.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 82. lpp.
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 82. lpp.
 +
* Valdniecība un valdnieks. // Pāvulāne Velta. Seno laiku vēsture. 1. daļa. (metodisks līdzeklis) – Mācību apgāds NT: Rīga, 1996., 15.-25. lpp. ISBN 9984-617-13-0, 47.-56. lpp.
  
 
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 
==== Resursi internetā par šo tēmu ====

Versija, kas saglabāta 2013. gada 1. aprīlis, plkst. 18.59

Monarhs (no sengr. μόνος - monos, "viens", "vienīgais", ἄρχω - archō, "valdīt", t.i., "viens valdnieks") - valdnieks monarhijā. Valdnieka kā padoto un to teritorijas pārvaldītāja institūcija izauga no vadonības sabiedrības beigu posma, valdnieka statusam pamazām kļūstot mantojamam.

Jaunākajos laikos konstitucionālajās un parlamentārajās monarhijās monarha pilnvaras tika ierobežotas, un faktiskā vara pakāpeniski nonāca parlamenta un valdības rokās.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 82. lpp.
  • Valdniecība un valdnieks. // Pāvulāne Velta. Seno laiku vēsture. 1. daļa. (metodisks līdzeklis) – Mācību apgāds NT: Rīga, 1996., 15.-25. lpp. ISBN 9984-617-13-0, 47.-56. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu