Atšķirības starp "Nestoriāņi" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
 
'''Nestoriāņi''' (no Konstantinopoles [[Patriarhs|patriarha]] Nestora; ap 380.-450.) - virziens [[Kristietība|kristietībā]], kura piekritēji norobežoja [[Kristus]] dievišķo un cilvēcisko dabu.
 
'''Nestoriāņi''' (no Konstantinopoles [[Patriarhs|patriarha]] Nestora; ap 380.-450.) - virziens [[Kristietība|kristietībā]], kura piekritēji norobežoja [[Kristus]] dievišķo un cilvēcisko dabu.
  
Viduslaikos nestoriāņi bija dominējošā kristīgā [[Baznīca]] Centrālāzijā. Mūsdienās to kopienas sastopamas Irānā (apt. 10 000), Irākā (apt. 400 000), Turcijā (apt. 6000), Libānā (apt. 3000) un ASV (apt. 50 000), kur to nestoriāņu-uniātu kopienas dēvē par '''Haldiešu Baznīcu''' (no gr. ''Χαλδαίοι'' - ''chaldaioi''; asīr. ''kaldu''; dažkārt dēvēta arī par haldiešu, austrumsīriešu, sīriešu, persiešu rituāla [[katoļi]]em).
+
Viduslaikos nestoriāņi bija dominējošā kristīgā [[Baznīca]] Centrālāzijā.
  
 
== Komentāri ==
 
== Komentāri ==
  
Represiju dēļ lielākā daļa nestoriāņu emigrēja no Bizantijas uz tai naidīgo Persiju, izklīstot tālāk pa visu Centrālāziju. 499. gada [[Koncils|koncilā]] izsludināja atdalīšanos no Konstantinopoles Baznīcas un izveidoja savu [[Patriarhāts|patriarhātu]] ar [[Patriarhs|patriarha rezidenci Seleikija-Ktesifonā (Bagdādē).
+
==== Haldiešu Baznīca ====
  
XV gs. Kiprā izveidoja [[Ūnija|ūniju]] ar [[Romas Katoļu Baznīca|Romas Katoļu Baznīcu]] (jau gadsimta beigās Kipras diecēze, kad salu ieņēma Venēcija, pilnībā pieņēma latīņu rituālu). Lielākā daļa [[Mezopotāmija]]s nestoriāņi ūniju ar katoļiem pieņēma XVI gs. vidū. Pirmais t.s. ''haldiešu Baznīcas'' [[patriarhs]] bija Sulaka, Rabana Hormidzas (netālu no Alkošas) [[Klosteris|klostera]] [[igumens]].
+
Mūsdienās nestoriāņus-uniātus dēvē par '''Haldiešu Baznīcu''' (no gr. ''Χαλδαίοι'' - ''chaldaioi''; asīr. ''kaldu''; dažkārt dēvēta arī par haldiešu, austrumsīriešu, sīriešu, persiešu rituāla [[katoļi]]em). To kopienas sastopamas Irānā (apt. 10 000), Irākā (apt. 400 000), Turcijā (apt. 6000), Libānā (apt. 3000) un ASV (apt. 50 000).
  
[[Liturģija]]s valoda - vecasīriešu.
+
Represiju dēļ lielākā daļa nestoriāņu emigrēja no Bizantijas uz tai naidīgo Persiju, izklīstot tālāk pa visu Centrālāziju. 499. gada [[Koncils|koncilā]] izsludināja atdalīšanos no Konstantinopoles Baznīcas un izveidoja savu [[Patriarhāts|patriarhātu]] ar [[Patriarhs|patriarha rezidenci Seleikija-Ktesifonā (Bagdādē). XV gs. Kiprā izveidoja [[Ūnija|ūniju]] ar [[Romas Katoļu Baznīca|Romas Katoļu Baznīcu]] (jau gadsimta beigās Kipras diecēze, kad salu ieņēma Venēcija, pilnībā pieņēma latīņu rituālu). Lielākā daļa [[Mezopotāmija]]s nestoriāņi ūniju ar katoļiem pieņēma XVI gs. vidū. Pirmais t.s. ''haldiešu Baznīcas'' [[patriarhs]] bija Sulaka, Rabana Hormidzas (netālu no Alkošas) [[Klosteris|klostera]] [[igumens]].
  
По вероучению халдеи, как и все униаты, в настоящее время нисколько не отличаются от Римско-католической церкви. Что же касается обрядности, то она при заключении унии была сохранена и в основном тождественна принятой несторианами. В частности, при богослужении используется литургия Аддаи (Фаддея) и Мари (Марка), причём богослужение начинается молитвой у подножия алтаря. Затем совершается благодарственный молебен, верующим предлагаются хлеб и вино, произносится молитва Трисвятое («Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Бессмертный, помилуй нас»). Далее следует чтение Посланий апостолов, Евангелия, молитвы для новообращённых и молитвы с возложением рук.
+
[[Liturģija]]s valoda - vecasīriešu. Rituāls saglabāts no nestoriāņiem, savukārt teorētiskajos pamatpostulātos nav atšķirības no Katoļu baznīcas. Organizatoriskajā ziņā autonoma Baznīca. Lieto [[Gregora kalendārs|Gregora kalendāru]].
Впрочем, со временем всё заметнее ощущается влияние преобладающего в Римско-католической церкви латинского обряда.
 
Халдеи пользуются григорианским календарём.
 
В организационном отношении Халдейская церковь сохраняет определённую автономию.
 
 
   
 
   
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Versija, kas saglabāta 2008. gada 17. augusts, plkst. 13.19

Nestoriāņi (no Konstantinopoles patriarha Nestora; ap 380.-450.) - virziens kristietībā, kura piekritēji norobežoja Kristus dievišķo un cilvēcisko dabu.

Viduslaikos nestoriāņi bija dominējošā kristīgā Baznīca Centrālāzijā.

Komentāri

Haldiešu Baznīca

Mūsdienās nestoriāņus-uniātus dēvē par Haldiešu Baznīcu (no gr. Χαλδαίοι - chaldaioi; asīr. kaldu; dažkārt dēvēta arī par haldiešu, austrumsīriešu, sīriešu, persiešu rituāla katoļiem). To kopienas sastopamas Irānā (apt. 10 000), Irākā (apt. 400 000), Turcijā (apt. 6000), Libānā (apt. 3000) un ASV (apt. 50 000).

Represiju dēļ lielākā daļa nestoriāņu emigrēja no Bizantijas uz tai naidīgo Persiju, izklīstot tālāk pa visu Centrālāziju. 499. gada koncilā izsludināja atdalīšanos no Konstantinopoles Baznīcas un izveidoja savu patriarhātu ar [[Patriarhs|patriarha rezidenci Seleikija-Ktesifonā (Bagdādē). XV gs. Kiprā izveidoja ūniju ar Romas Katoļu Baznīcu (jau gadsimta beigās Kipras diecēze, kad salu ieņēma Venēcija, pilnībā pieņēma latīņu rituālu). Lielākā daļa Mezopotāmijas nestoriāņi ūniju ar katoļiem pieņēma XVI gs. vidū. Pirmais t.s. haldiešu Baznīcas patriarhs bija Sulaka, Rabana Hormidzas (netālu no Alkošas) klostera igumens.

Liturģijas valoda - vecasīriešu. Rituāls saglabāts no nestoriāņiem, savukārt teorētiskajos pamatpostulātos nav atšķirības no Katoļu baznīcas. Organizatoriskajā ziņā autonoma Baznīca. Lieto Gregora kalendāru.

Literatūra

  • Trūps H. Katoļu Baznīcas vēsture. - Rīga: Avots, 1992., 336. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu