Atšķirības starp "Piltenes apgabals" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Pāradresē uz Kurzemes bīskapija)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
#REDIRECT [[Kurzemes bīskapija]]
+
'''Piltenes apgabals''' (vāc. ''Piltenscher Kreis'' vai ''Stift Pilten'') - agrākā [[Kurzemes bīskapija]], ko [[Žečpospoļita]] saskaņā ar 1585. gada [[Kronborgas miera līgums (1585.)|Kronborgas līgumu]] ieguva no Dānijas karalistes pēc t.s. [[Piltenes mantojuma karš|Piltenes mantojuma kara]]. 1617. gadā šī teritorija tika padarīta par autonomu apgabalu, tiešu Žečpospoļitas [[Karalis|karaļa]] valdījumu, un turpmāk pastāvēja kā Žečpospoļitas province ar vēlētas landrātu kolēģijas realizētu pašpārvaldi. 1656. gadā [[Ketlers Jēkabs (Kurzemes un Zemgales hercogs)|Jēkabas fon Ketleras]] uzsāka sarunas par Piltenes novada [[Ūnija|ūniju]] ar hercogisti, bet hercogam [[Ketlers Fridrihs Kazimirs (Kurzemes un Zemgales hercogs)|Fridriham Kazimiram]] 1685. gadā izdevās panākt izdevās panākt apgabala savienošanu ar [[Kurzemes un Zemgales hercogiste|Kurzemes un Zemgales hercogisti]] [[Ūnija|ūnijā]], 1717. gadā karalis to atdalīja no hercogistes. 1795. gadā Piltenes apgabals, līdz ar citām Žečpospoļitas provincēm un [[Vasaļvalsts|vasaļvalstīm]] austrumos, tika pievienots [[Krievijas impērija]]i, bet 1817. gadā iekļauts [[Kurzemes guberņa|Kurzemes guberņā]].
 +
 
 +
== Literatūra ==
 +
 
 +
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 41. lpp.
 +
 
 +
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 +
 
 +
* [http://www.historia.lv/alfabets/I/In/inflantija/encik/infl_lpe.htm Inflantija - Latvijas padomju enciklopēdija. 4.sējums, 274.lpp.]
 +
 
 +
[[Kategorija:Livonija]]

Versija, kas saglabāta 2008. gada 12. novembris, plkst. 07.35

Piltenes apgabals (vāc. Piltenscher Kreis vai Stift Pilten) - agrākā Kurzemes bīskapija, ko Žečpospoļita saskaņā ar 1585. gada Kronborgas līgumu ieguva no Dānijas karalistes pēc t.s. Piltenes mantojuma kara. 1617. gadā šī teritorija tika padarīta par autonomu apgabalu, tiešu Žečpospoļitas karaļa valdījumu, un turpmāk pastāvēja kā Žečpospoļitas province ar vēlētas landrātu kolēģijas realizētu pašpārvaldi. 1656. gadā Jēkabas fon Ketleras uzsāka sarunas par Piltenes novada ūniju ar hercogisti, bet hercogam Fridriham Kazimiram 1685. gadā izdevās panākt izdevās panākt apgabala savienošanu ar Kurzemes un Zemgales hercogisti ūnijā, 1717. gadā karalis to atdalīja no hercogistes. 1795. gadā Piltenes apgabals, līdz ar citām Žečpospoļitas provincēm un vasaļvalstīm austrumos, tika pievienots Krievijas impērijai, bet 1817. gadā iekļauts Kurzemes guberņā.

Literatūra

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 41. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu