Atšķirības starp "Policija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Policija''' (no gr. ''politeia'' - "pārvalde"; an./fr. ''police'', vc. ''Polizei'', kr. ''полиция'') - daudzās valstīs uzraudzības un piespiedu institūciju iestāde, kas nodrošina iekšējo kārtību valstī, novērš un atklāj noziegumus, meklē un aiztur noziedzniekus, veic citas ar drošību valstī saistītas funkcijas; arī ''policijas'' personāls ([[policisti]]).
+
'''Policija''' (no gr. ''politeia'' - "pārvalde"; an./fr. ''police'', vc. ''Polizei'', kr. ''полиция'') - daudzās valstīs uzraudzības un piespiedu institūciju iestāde, kas nodrošina iekšējo kārtību valstī, novērš un atklāj noziegumus, meklē un aiztur noziedzniekus, veic citas ar drošību valstī saistītas funkcijas; arī ''policijas'' personāls ([[policisti]]). Viduslaikos ''politeia'' saprata divējādi: valsts ārējā pārvalde kā "politika" un valsts iekšējā pārvalde kā "policija". ''Policija'' kā iekšējās pārvaldes organizācija vispirms attīstījās pilsētās, izveidojoties ugunsdzēsības dienestam, korporāciju, cunftu un pilsētas [[rāte]]s noteikto sadzīves kārtības, celtniecības normu u.tml. uzraudzība. XVI-XVII gs. ''policija'' bija sociālās drošības uzraudzīšana, saimnieciskās dzīves regulēšana, protestantu zemēs represijas pret "izšķērdību" un "izvirtību", reliģisko normu sadzīvē izpildes uzraudzīšana. [[Apgaismotais absolūtisms|Apgaismotā absolūtisma]] laikā izveidojās centralizēta valsts ''policijas'' institūcija kā tiesībsargājoša un represējoša iestāde, kas reglamentēja sociālās dzīves sfēras un uzraudzīja šo noteikumu izpildi.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2010. gada 19. septembris, plkst. 07.28

Policija (no gr. politeia - "pārvalde"; an./fr. police, vc. Polizei, kr. полиция) - daudzās valstīs uzraudzības un piespiedu institūciju iestāde, kas nodrošina iekšējo kārtību valstī, novērš un atklāj noziegumus, meklē un aiztur noziedzniekus, veic citas ar drošību valstī saistītas funkcijas; arī policijas personāls (policisti). Viduslaikos politeia saprata divējādi: valsts ārējā pārvalde kā "politika" un valsts iekšējā pārvalde kā "policija". Policija kā iekšējās pārvaldes organizācija vispirms attīstījās pilsētās, izveidojoties ugunsdzēsības dienestam, korporāciju, cunftu un pilsētas rātes noteikto sadzīves kārtības, celtniecības normu u.tml. uzraudzība. XVI-XVII gs. policija bija sociālās drošības uzraudzīšana, saimnieciskās dzīves regulēšana, protestantu zemēs represijas pret "izšķērdību" un "izvirtību", reliģisko normu sadzīvē izpildes uzraudzīšana. Apgaismotā absolūtisma laikā izveidojās centralizēta valsts policijas institūcija kā tiesībsargājoša un represējoša iestāde, kas reglamentēja sociālās dzīves sfēras un uzraudzīja šo noteikumu izpildi.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 131.-132. lpp.