Atšķirības starp "Rīgas karotītes" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
 
(2 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Rīgas karotītes''' (''Riga-lepel'') jeb  t.s. “kuģu tirgotāju karotītes” (''Cargadoorslepel''), arī zināmas kā '''Baltijas karotītes''' (''Oostzeelepel''), '''kapteiņu karotītes''' (''Kapiteinslepel'') - smalki dekorētās sudraba karotītes XIX gs. tika dāvinātas nīderlandiešu kuģu kapteiņiem kā piemiņa par noslēgtajiem darījumiem Rīgā. Līdz šim ir apzinātas ap 100 šādas sudraba karotītes.
+
'''Rīgas karotītes''' (''Rigalepel'') jeb  t.s. “kuģu tirgotāju karotītes” (''Cargadoorslepel''), arī zināmas kā '''Baltijas karotītes''' (''Oostzeelepel''), '''kapteiņu karotītes''' (''Kapiteinslepel'') - smalki dekorētās sudraba karotītes XIX gs. tika dāvinātas nīderlandiešu kuģu kapteiņiem kā piemiņa par noslēgtajiem darījumiem Rīgā. Līdz šim ir apzinātas ap 100 šādas sudraba karotītes. Fenomens, kas īpaši saistīts ar XIX gadsimta Nīderlandes tirdzniecību Baltijas jūrā - t.s. ''Cargadoorslepel''. Karotes tika taisītas Latvijā. Kuģu tirgotāji parasti lūdza vietējo sudrabkali izgatavot karoti ar kuģu tirgotāja vārdu, bieži vien kopā ar pilsētas nosaukumu un gadskaitli. Reizēm šīs karotes tika rotātas pēc pēdējās modes. Biežāk tomēr sudrabkaļi centās apmierināt savu pircēju prasības ar gluži vienkāršiem eksemplāriem. Galvenā nozīme tradīcijai dāvināt sudraba karotes ''kofu'' - divmastu kuģu un šoneru - kapteiņiem, kas devās no Groningenas, joprojām nav līdz galam noskaidrota. Dominē 2 versijas: šīs karotes tika pasniegtas kā piemiņas lietas, vai arī karošu apmaiņu saista ar suvenīriem par noslēgtiem darījumiem. Abos gadījumos, šķiet, droši var apgalvot, ka sudraba karotes tika abpusēji dāvinātas, cerot uz atkārtotiem apmeklējumiem un darījumiem. Lielākā daļa karošu ir pamatīgi nolietotas. Citiem vārdiem sakot, kaut arī karotes glabātas kā suvenīri, nīderlandiešu kapteiņi tās bieži izmantojuši ēšanai.
  
== Komentāri ==
+
[[Kategorija:Priekšmeti un rīki]]
 
+
[[Kategorija:Simboli un atribūti]]
Fenomens, kas īpaši saistīts ar XIX gadsimta Nīderlandes tirdzniecību Baltijas jūrā - t.s. ''Cargadoorslepel''. Karotes tika taisītas Latvijā. Kuģu tirgotāji parasti lūdza vietējo sudrabkali
 
izgatavot karoti ar kuģu tirgotāja vārdu, bieži vien kopā ar pilsētas nosaukumu un gadskaitli. Reizēm šīs karotes tika rotātas pēc pēdējās modes. Biežāk tomēr sudrabkaļi centās apmierināt savu pircēju prasības ar gluži vienkāršiem eksemplāriem. Galvenā nozīme tradīcijai dāvināt sudraba karotes ''kofu'' - divmastu kuģu un šoneru - kapteiņiem, kas devās no Groningenas, joprojām nav līdz galam noskaidrota. Dominē 2 versijas: šīs karotes tika pasniegtas kā piemiņas lietas, vai arī karošu apmaiņu saista ar suvenīriem par noslēgtiem darījumiem. Abos gadījumos, šķiet, droši var apgalvot, ka sudraba karotes tika abpusēji dāvinātas, cerot uz atkārtotiem apmeklējumiem un darījumiem. Lielākā daļa karošu ir pamatīgi nolietotas. Citiem vārdiem sakot, kaut arī karotes glabātas kā suvenīri, nīderlandiešu kapteiņi tās bieži izmantojuši ēšanai.
 
 
 
[[Kategorija:Saimniecība]]
 

Pašreizējā versija, 2009. gada 8. aprīlis, plkst. 11.11

Rīgas karotītes (Rigalepel) jeb t.s. “kuģu tirgotāju karotītes” (Cargadoorslepel), arī zināmas kā Baltijas karotītes (Oostzeelepel), kapteiņu karotītes (Kapiteinslepel) - smalki dekorētās sudraba karotītes XIX gs. tika dāvinātas nīderlandiešu kuģu kapteiņiem kā piemiņa par noslēgtajiem darījumiem Rīgā. Līdz šim ir apzinātas ap 100 šādas sudraba karotītes. Fenomens, kas īpaši saistīts ar XIX gadsimta Nīderlandes tirdzniecību Baltijas jūrā - t.s. Cargadoorslepel. Karotes tika taisītas Latvijā. Kuģu tirgotāji parasti lūdza vietējo sudrabkali izgatavot karoti ar kuģu tirgotāja vārdu, bieži vien kopā ar pilsētas nosaukumu un gadskaitli. Reizēm šīs karotes tika rotātas pēc pēdējās modes. Biežāk tomēr sudrabkaļi centās apmierināt savu pircēju prasības ar gluži vienkāršiem eksemplāriem. Galvenā nozīme tradīcijai dāvināt sudraba karotes kofu - divmastu kuģu un šoneru - kapteiņiem, kas devās no Groningenas, joprojām nav līdz galam noskaidrota. Dominē 2 versijas: šīs karotes tika pasniegtas kā piemiņas lietas, vai arī karošu apmaiņu saista ar suvenīriem par noslēgtiem darījumiem. Abos gadījumos, šķiet, droši var apgalvot, ka sudraba karotes tika abpusēji dāvinātas, cerot uz atkārtotiem apmeklējumiem un darījumiem. Lielākā daļa karošu ir pamatīgi nolietotas. Citiem vārdiem sakot, kaut arī karotes glabātas kā suvenīri, nīderlandiešu kapteiņi tās bieži izmantojuši ēšanai.