Atšķirības starp "Skolnieku rota" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
(1 starpversija, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādīta)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Skolnieku rota''' - [[Baltijas landesvērs|Latvijas zemessardzes]] latviešu skolnieku rota, izveidota 1918. gada decembra vidū, pildīja rekvizīju un sardzes dienestu (sargāja pastu, dzelzceļa staciju, ASV transportu, muitas dārzu, ieroču noliktavas, komandantūru u.c. objektus). Uzņēma brīvprātīgos, kas varēja uzrādīt dokumentus, ka sasnieguši 17 gadu vecumu. Rota bija pakļauta tieši Apsardzības ministrijai, nevis zemessardzes virsštābam. Rīgai tuvojoties lielinieku spēkiem 1919. gada janvāra pirmajās dienās skolnieku rotas 70 kareivjus kopā ar to komandieri kapitanu Bērziņu vienkārši "aizmirsa" Rīgā. Apsardzības ministrijas personāls atstāja Rīgu 1. janvārī 7:00 no rīta ar kuģīti uz Jelgavu – acīmredzot vispārējā haosā neviens no ministrijas ierēdņiem gluži vienkārši neiedomājās padot skolniekiem ziņu, ka jāevakuējas. Rota stāvēja savos posteņos un attapās tikai kad pilsētā ienāca sarkanie. Tad skolēniem atlika vien nomest šautenes un slapstīties uz mājām, bet pa ceļam viņus ķerstīja lielinieki kā baltgvardus.
+
Rīgas '''Skolnieku rota''' - [[Baltijas landesvērs|Latvijas zemessardzes]] latviešu skolnieku rota, izveidota 1918. gada decembra vidū, pildīja rekvizīju un sardzes dienestu (sargāja pastu, dzelzceļa staciju, ASV transportu, muitas dārzu, ieroču noliktavas, komandantūru u.c. objektus). Uzņēma brīvprātīgos, kas varēja uzrādīt dokumentus, ka sasnieguši 17 gadu vecumu. Rota bija pakļauta tieši Apsardzības ministrijai, nevis zemessardzes virsštābam. Rīgai tuvojoties lielinieku spēkiem 1919. gada janvāra pirmajās dienās skolnieku rotas 70 kareivjus kopā ar to komandieri kapitanu Bērziņu vienkārši "aizmirsa" Rīgā. Apsardzības ministrijas personāls atstāja Rīgu 1. janvārī 7:00 no rīta ar kuģīti uz Jelgavu – acīmredzot vispārējā haosā neviens no ministrijas ierēdņiem gluži vienkārši neiedomājās padot skolniekiem ziņu, ka jāevakuējas. Rota stāvēja savos posteņos un attapās tikai kad pilsētā ienāca sarkanie. Tad skolēniem atlika vien nomest šautenes un slapstīties uz mājām, bet pa ceļam viņus ķerstīja lielinieki kā baltgvardus.
  
 
Skat. arī: [[Cēsu pulka skolnieku rota]]
 
Skat. arī: [[Cēsu pulka skolnieku rota]]
 +
 +
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 +
 +
* [https://www.vitber.com/lv/lot/25153 Harijs Valnovskis. Mūsu skolas jaunatne brīvības cīņās : Rīgas skolnieku rota]
  
 
==== Avoti un literatūra par šo tēmu ====
 
==== Avoti un literatūra par šo tēmu ====
  
 
* LVVA, 1468. f., 1. apr., 133. l., 320-322. lp.
 
* LVVA, 1468. f., 1. apr., 133. l., 320-322. lp.
 +
* Harijs Valnovskis. Mūsu skolas jaunatne brīvības cīņās : Rīgas skolnieku rota; dalībnieka vēsturisks apcerējums. - Grāmatu Zieds: Rīga, 1938
  
 
[[Kategorija:Latvijas Neatkarības karš]]
 
[[Kategorija:Latvijas Neatkarības karš]]
 
[[Kategorija:Latvijas zemessardze]]
 
[[Kategorija:Latvijas zemessardze]]

Versija, kas saglabāta 2019. gada 10. jūlijs, plkst. 11.49

Rīgas Skolnieku rota - Latvijas zemessardzes latviešu skolnieku rota, izveidota 1918. gada decembra vidū, pildīja rekvizīju un sardzes dienestu (sargāja pastu, dzelzceļa staciju, ASV transportu, muitas dārzu, ieroču noliktavas, komandantūru u.c. objektus). Uzņēma brīvprātīgos, kas varēja uzrādīt dokumentus, ka sasnieguši 17 gadu vecumu. Rota bija pakļauta tieši Apsardzības ministrijai, nevis zemessardzes virsštābam. Rīgai tuvojoties lielinieku spēkiem 1919. gada janvāra pirmajās dienās skolnieku rotas 70 kareivjus kopā ar to komandieri kapitanu Bērziņu vienkārši "aizmirsa" Rīgā. Apsardzības ministrijas personāls atstāja Rīgu 1. janvārī 7:00 no rīta ar kuģīti uz Jelgavu – acīmredzot vispārējā haosā neviens no ministrijas ierēdņiem gluži vienkārši neiedomājās padot skolniekiem ziņu, ka jāevakuējas. Rota stāvēja savos posteņos un attapās tikai kad pilsētā ienāca sarkanie. Tad skolēniem atlika vien nomest šautenes un slapstīties uz mājām, bet pa ceļam viņus ķerstīja lielinieki kā baltgvardus.

Skat. arī: Cēsu pulka skolnieku rota

Resursi internetā par šo tēmu

Avoti un literatūra par šo tēmu

  • LVVA, 1468. f., 1. apr., 133. l., 320-322. lp.
  • Harijs Valnovskis. Mūsu skolas jaunatne brīvības cīņās : Rīgas skolnieku rota; dalībnieka vēsturisks apcerējums. - Grāmatu Zieds: Rīga, 1938