Atšķirības starp "Teiksma par Igora kauju" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Resursi internetā par šo tēmu)
m
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Teiksma par Igora kauju''' (kr. ''Словo о полку Игореве'') - senkrievu vēstures avots, dzejā sarakstīts vēstījums par Novgorodas-Severskas [[Kņazs|kņaza]] Igora Svjatoslava dēla 1185. gada karagājienu pret [[polovci]]em un bojāeju. Sniedz vērtīgas ziņas par [[Kijevas krievzeme]]s sabiedrības struktūru, reliģiskajiem priekšstatiem, militāro darbību, tā laika politiskajām attiecībām. Sarakstīta, iespējams, 1187.-1188. gados. Līdz jaunākajiem laikiem bija saglabājies tikai viens noraksts, kas glabājās grāfa Musina-Puškina (''А. И. Мусин-Пушкин'') bibliotēkā, kas gāja bojā 1812. gada Maskavas ugunsgrēkā. Avota teksts zināms, pateicoties 1800. gada Musina-Puškina publicētajam variantam, kā arī no imperatores Katrīnas II vajadzībām izgatavotā noraksta (ne vēlāka par 1793. gadu). Abi šos izdevumi ir rediģēti, daudzus senvārdus aizstājot ar rediģēšanas laikā lietotiem, atsevišķus vārdus izdevēji nav sapratuši vispār.
+
'''Teiksma par Igora kauju''' (kr. ''Словo о полку Игореве'') - senkrievu vēstures avots, dzejā sarakstīts vēstījums par Novgorodas-Severskas [[Kņazs|kņaza]] Igora Svjatoslava dēla 1185. gada karagājienu pret [[polovci]]em un bojāeju. Sniedz vērtīgas ziņas par [[Kijevas krievzeme]]s sabiedrības struktūru, reliģiskajiem priekšstatiem, militāro darbību, tā laika politiskajām attiecībām. Sarakstīta, XII gs. beigās. Līdz jaunākajiem laikiem bija saglabājies tikai viens noraksts, kas glabājās grāfa Musina-Puškina (''А. И. Мусин-Пушкин'') bibliotēkā - gāja bojā 1812. gada Maskavas ugunsgrēkā. Avota teksts zināms, pateicoties 1800. gada Musina-Puškina publicētajam variantam, kā arī no imperatores Katrīnas II vajadzībām izgatavotā noraksta (ne vēlāka par 1793. gadu). Abi šos izdevumi ir rediģēti, daudzus senvārdus aizstājot ar rediģēšanas laikā lietotiem, atsevišķus vārdus izdevēji nav sapratuši vispār.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Pašreizējā versija, 2013. gada 14. jūnijs, plkst. 09.39

Teiksma par Igora kauju (kr. Словo о полку Игореве) - senkrievu vēstures avots, dzejā sarakstīts vēstījums par Novgorodas-Severskas kņaza Igora Svjatoslava dēla 1185. gada karagājienu pret polovciem un bojāeju. Sniedz vērtīgas ziņas par Kijevas krievzemes sabiedrības struktūru, reliģiskajiem priekšstatiem, militāro darbību, tā laika politiskajām attiecībām. Sarakstīta, XII gs. beigās. Līdz jaunākajiem laikiem bija saglabājies tikai viens noraksts, kas glabājās grāfa Musina-Puškina (А. И. Мусин-Пушкин) bibliotēkā - gāja bojā 1812. gada Maskavas ugunsgrēkā. Avota teksts zināms, pateicoties 1800. gada Musina-Puškina publicētajam variantam, kā arī no imperatores Katrīnas II vajadzībām izgatavotā noraksta (ne vēlāka par 1793. gadu). Abi šos izdevumi ir rediģēti, daudzus senvārdus aizstājot ar rediģēšanas laikā lietotiem, atsevišķus vārdus izdevēji nav sapratuši vispār.

Literatūra par šo tēmu

  • Teiksma par Igora kauju. / tulk. Arvīds Grigulis - Latvijas valsts Izdevniecība: Rīga, 1950. - 86 lpp.

Resursi internetā par šo tēmu