Atšķirības starp "Uzture" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
''Uzture'' (kr. ''корм'') jeb '''uztures sistēma''' (kr. ''система кормления'') - pārvaldes darbinieku atalgojuma sistēma [[Senā Krievzeme|Krievzemē]] un [[Maskavas cariste|Maskavas caristē]] IX-XVI gs. Uz 1-2 gadiem uz pilsētām un pagastiem nosūtītie [[Vietvaldis|vietvalži]] u.c. amatpersonas, kas sprieda tiesu, veica vietējās pārvaldes administratīvās un policejiskās funkcijas, iekasēja nodokļus un veica citus zemes kunga uzdevumus, par savu kalpošanu ievāca no vietējiem iedzīvotājiem "uzturi" - naudu un pārtiku. XVI gs. vidū šo atalgojuma sistēmu likvidēja, un tās vietā stājās vietējās pašpārvaldes iestādes: [[gubas iestāde]] un [[zemste]]s iestādes.
+
'''Uzture''' (kr. ''корм'') jeb '''uztures sistēma''' (kr. ''система кормления'') - pārvaldes darbinieku atalgojuma sistēma [[Senā Krievzeme|Krievzemē]] un [[Maskavas cariste|Maskavas caristē]] IX-XVI gs. Uz 1-2 gadiem uz pilsētām un pagastiem nosūtītie [[Vietvaldis|vietvalži]] u.c. amatpersonas, kas sprieda tiesu, veica vietējās pārvaldes administratīvās un policejiskās funkcijas, iekasēja nodokļus un veica citus zemes kunga uzdevumus, par savu kalpošanu ievāca no vietējiem iedzīvotājiem "uzturi" - naudu un pārtiku. XVI gs. vidū šo atalgojuma sistēmu likvidēja, un tās vietā stājās vietējās pašpārvaldes iestādes: [[gubas iestāde]] un [[zemste]]s iestādes.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2010. gada 8. novembris, plkst. 07.31

Uzture (kr. корм) jeb uztures sistēma (kr. система кормления) - pārvaldes darbinieku atalgojuma sistēma Krievzemē un Maskavas caristē IX-XVI gs. Uz 1-2 gadiem uz pilsētām un pagastiem nosūtītie vietvalži u.c. amatpersonas, kas sprieda tiesu, veica vietējās pārvaldes administratīvās un policejiskās funkcijas, iekasēja nodokļus un veica citus zemes kunga uzdevumus, par savu kalpošanu ievāca no vietējiem iedzīvotājiem "uzturi" - naudu un pārtiku. XVI gs. vidū šo atalgojuma sistēmu likvidēja, un tās vietā stājās vietējās pašpārvaldes iestādes: gubas iestāde un zemstes iestādes.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 146. lpp.