Atšķirības starp "Vēsture:General disclaimer" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(Par autortiesībām)
m
 
(13 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
Galvenais princips ir īsa, enciklopēdiska pamatinformācija bez skaidrojumiem "kāpēc", nevis rakstu krājums: ir jēdziens, persona, notikums, kura nozīme un saturs tiek izskaidrots, un tiek dots literatūras saraksts un iespējamie resursi internetā.
+
Galvenais princips ir īsa un enciklopēdiska pamatinformācija: ir jēdziens, fenomens vēsturē, kam tiek tiek dots skaidrojums, kas papildināts ar ieteicamās literatūras sarakstu un norādīti resursi internetā, kur meklēt ko vēl.
  
Lai ievērotu akadēmiskās normas, tulkojot no kādas enciklopēdijas vai rakstot šķirkli, nepieciešams uzrādīt informācijas avotu vai avotus.
+
Resurss domāts izglītībai, t.i. nekomerciāliem mērķiem (vēlams, ar atsauci uz šo vārdnīcu). [[Vēsture:Autortiesības|Autortiesības]] pieder tikai un vienīgi konkrētā šķirkļa autoram vai izdevumam, no kura informācija pārpublicēta (likumos noteikto laika termiņu robežās).
 
 
Ja šķirklis ir daļa no darba, kuru dalībnieks paredzējis publicēt nākotnē (piemēram, rakstot arheoloģijas terminu vārdnīcu vai ko tml.), šķirkļa beigās jāpievieno © un autora vārdu.
 
 
 
Tā kā šī ir terminu skaidrojošā vārdnīca, enciklopēdija, vēlams nekautrēties un rediģēt citu kolēģu ievietotos šķirkļus (kaut vai norādot uz kļūdām vai nepilnībām katra raksta "diskusijā"), papildināt literatūras sarakstu un pievienot saites uz resursiem internetā par konkrēto jautājumu.
 
 
 
Nereģistrēti lietotāji savus šķirkļus iesūta katras nozares atbildīgajam redaktoram kurš, izvērtējis satura atbilstību akadēmiskajam līmenim, vai nu ierosina pārstrādāt, vai ieliek enciklopēdijā. Bez tam visi aicināti pa e-pastu informēt par vēsturei veltītiem resursiem un atrodamām grāmatām internetā.
 
 
 
 
 
----
 
Protams, autortiesības pieder tikai un vienīgi autoram vai izdevumam, no kura informācija pārpublicēta.
 
 
 
== Par autortiesībām ==
 
 
 
Saskaņā ar ''Autortiesību likumu'' autora darbu var izmantot, ja:
 
* darbu izmanto informatīviem mērķiem;
 
* darbu izmanto izglītības un pētniecības mērķiem;
 
* darbu reproducē bibliotēku vai arhīvu vajadzībām;
 
* tiek izmantots publiski pieejams vai izstādīts darbs;
 
* darbu izmanto publiski atkārtoti.<br>
 
(''Obligāti norādot darba nosaukumu un autora vārdu, un ar nosacījumu, ka darba izmantošana neierobežos autora likumīgās intereses un neradīs tam zaudējumus.'')
 
 
 
Neaizsargāts darbs ir darbs, kura lietošanai nav nepieciešama [[licence]] un par kura izmantošanu nav jāmaksā autoratlīdzību. LR ''Autortiesību likums'' nosaka, ka autortiesības neaizsargā:
 
* normatīvos un administratīvos aktus, citus valsts un pašvaldību izdotus dokumentus un tiesas lēmumus (likumus, tiesu spriedumus, lēmumus u.c. oficiālos dokumentus);
 
* [[valsts]] apstiprinātos, kā arī starptautiski atzītos oficiālos simbolus un zīmes ([[Karogs|karogus]], [[Ģerbonis|ģerboņus]], [[Himna|himnas]], [[Ordenis|ordeņus]], naudas zīmes u.tml., kuru lietošanu nosaka atsevišķi normatīvie akti);
 
* kartes, kuru sagatavošanu un lietošanu nosaka normatīvie akti;
 
* presē, radio vai televīzijas raidījumos vai citos saziņas līdzekļos sniegto informāciju par notikumiem, faktiem (tas attiecas tikai uz ziņām, nevis uz žurnālista veidoto komentāru, ja tāds ir).
 
 
 
Sīkāk skat.:
 
* [http://www.likumi.lv/doc.php?id=5138 LR Autortiesību likums, pieņemts 2000. gada 6. aprīlī (latv. val.)]
 
* [http://www.km.gov.lv/UI/Main.asp?id=349 LR Kultūras ministrija - Autortiesības un blakustiesības (latv val.)]
 
* [http://www.km.gov.lv/UI/main.asp?id=17706 LR KM Tiesību akti autortiesību un blakustiesību jomā (latv. val.)]
 

Pašreizējā versija, 2012. gada 11. janvāris, plkst. 05.45

Galvenais princips ir īsa un enciklopēdiska pamatinformācija: ir jēdziens, fenomens vēsturē, kam tiek tiek dots skaidrojums, kas papildināts ar ieteicamās literatūras sarakstu un norādīti resursi internetā, kur meklēt ko vēl.

Resurss domāts izglītībai, t.i. nekomerciāliem mērķiem (vēlams, ar atsauci uz šo vārdnīcu). Autortiesības pieder tikai un vienīgi konkrētā šķirkļa autoram vai izdevumam, no kura informācija pārpublicēta (likumos noteikto laika termiņu robežās).