Atšķirības starp "Efeti" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Resursi internetā par šo tēmu)
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Efeti''' jeb '''efetu kolēģija''' (sengr. ''έφέται'' - "polnvarotie"; kr. ''эфеты'') - koleģiāla apelācijas tiesas institūcija [[Senās Atēnas|Atēnās]], izveidota [[Arhonts|arhonta]] Drakonta laikā. Sastāvēja no 51 locekļa, kurus ievēlēja no [[aristokrātija]]s vidus ar arhontu [[Basilejs|basileju]] vadībā. Izskatīja lietas par slepkavībām un dedzināšanām. IV gs.p.m.ē. šī institūcija tika likvidēta, tās funkcijas uzticot tautas sapulcei.
+
'''Efeti''' jeb '''efetu kolēģija''' (sengr. ''έφέται, oi efetai'' - "polnvarotie"; kr. ''эфеты'') - koleģiāla apelācijas tiesas institūcija [[Senās Atēnas|Atēnās]], izveidota [[Arhonts|arhonta]] Drakonta laikā. Sastāvēja no 51 locekļa (ne jaunāki par 50 gadu vecumu, ar nevainojamu reputāciju), kurus ievēlēja no [[aristokrātija]]s vidus ar arhontu [[Basilejs|basileju]] kā priekšsēdētāju. Izskatīja lietas par slepkavībām bez iepriekšēja nodoma, atļautajām slepkavībām, nāvi nelaimes gadījumos u.tml. Efetu tiesai bija 4 palātas, un efeti turēja tiesas sēdi te vienā, te otrā, atkarībā no izmeklējamās lietas specifikas. Pieaugot [[demokrātija|demokrātisko]] institūciju lomai, mazinājās efetu nozīme, to funkcijas pārņemot [[Heliejasts|heliejastiem]]. IV gs.p.m.ē. šī institūcija tika likvidēta, tās funkcijas uzticot tautas sapulcei.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 5. jūlijs, plkst. 09.28

Efeti jeb efetu kolēģija (sengr. έφέται, oi efetai - "polnvarotie"; kr. эфеты) - koleģiāla apelācijas tiesas institūcija Atēnās, izveidota arhonta Drakonta laikā. Sastāvēja no 51 locekļa (ne jaunāki par 50 gadu vecumu, ar nevainojamu reputāciju), kurus ievēlēja no aristokrātijas vidus ar arhontu basileju kā priekšsēdētāju. Izskatīja lietas par slepkavībām bez iepriekšēja nodoma, atļautajām slepkavībām, nāvi nelaimes gadījumos u.tml. Efetu tiesai bija 4 palātas, un efeti turēja tiesas sēdi te vienā, te otrā, atkarībā no izmeklējamās lietas specifikas. Pieaugot demokrātisko institūciju lomai, mazinājās efetu nozīme, to funkcijas pārņemot heliejastiem. IV gs.p.m.ē. šī institūcija tika likvidēta, tās funkcijas uzticot tautas sapulcei.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 106. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu