Atšķirības starp "Katedras sociālisms" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Literatūra par šo tēmu)
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Katedras sociālisms''' jeb '''sociālisms no katedras''' - [[PSRS]] [[Ļeņinisms|Ļeņinismā]] pieņemts ironisks apzīmējums vācu liberāli kreisajiem intelektuāļiem un politiķiem, sociāli ētiskā virziena pārstāvjiem, kuri XIX gs. otrajā pusē pieņēma uzskatu, ka sociālu reformu ceļā, nemitīgi uzlabojot sociālā taisnīguma nosacījumus sabiedrībā, [[kapitālisms]] ar laiku pats no sevis pārtaps [[Sociālisms|sociālismā]]. Nenoraidot [[Marksisms|marksismu]] kā tādu, šī virziena piekritēji uzskatīja, ka politiskajai ekonomijai jāpēta ne vien ekonomiskās parādības šaurā nozīmē, bet jāsaplūst ar citām sabiedriskajām zinātnēm. Drīz pēc [[Parīzes Komūna]]s apspiešanas, 1872. gadā izveidojās "Sociāli politisku savienība", kas sludināja sociālo reformu nepieciešamību un valsts varas regulējošo lomu ekonomiskajās attiecībās. Zināmākie šī virziena pārstāvji bija Lorencs Šteins, A.Vāgners, G.Šmollers, L.Brentano, [[Zombarts Verners|V.Zombarts]].
+
'''Katedras sociālisms''' jeb '''sociālisms no katedras''' (vāc. ''Kathedersozialismus'', kr. ''Катедер-социализм'') - radikālo marksistu lietots ironisks apzīmējums vācu liberāli kreisajiem intelektuāļiem (kuru lielākā daļa bija dažādu augstskolu [[Vācijas impērija|Vācijas impērijā]] mācību spēki), sociāli ētiskā virziena pārstāvjiem, kuri XIX gs. otrajā pusē pieņēma uzskatu, ka sociālu reformu ceļā, nemitīgi uzlabojot sociālā taisnīguma nosacījumus sabiedrībā, [[kapitālisms]] ar laiku pats no sevis pārtaps [[Sociālisms|sociālismā]]. Apzīmējumu pirmais sāka lietot H.Openheims (''Heinrich Bernhard Oppenheim'', 1819.-1880.). Nenoraidot [[Marksisms|marksismu]] kā tādu, šī virziena piekritēji uzskatīja, ka politiskajai ekonomijai jāpēta ne vien ekonomiskās parādības šaurā nozīmē, bet jāsaplūst ar citām sabiedriskajām zinātnēm. Drīz pēc [[Parīzes Komūna]]s apspiešanas, 1872. gadā izveidojās "Sociālās politikas savienība" (''Verein für Sozialpolitik'', 1872.-1938.), kas sludināja sociālo reformu nepieciešamību un valsts varas regulējošo lomu ekonomiskajās attiecībās. Zināmākie šī virziena pārstāvji bija Lorencs Šteins, A.Vāgners, G.Šmollers, L.Brentano, [[Zombarts Verners|V.Zombarts]].
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 196.-197. lpp.
 
* Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 196.-197. lpp.
 +
----
 +
* Heinrich Bernhard Oppenheim. Kathedersozialismus. - Berlin, 1872
 +
* Fritz Völkerling. Der deutsche Kathedersozialismus. - Verlag die Wirtschaft, 1959
 +
* Hans-Jürgen Scheler. Kathedersozialismus und wirtschaftliche Macht. - Freie Universität Berlin. 1973
 +
 +
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 +
 +
* [http://www.textlog.de/schlagworte-kathedersozialisten.html Kathedersozialisten - Historisches Schlagwörterbuch]
 +
* http://kathedersozialismus.know-library.net/
  
 
[[Kategorija:Ideoloģijas un politika]]
 
[[Kategorija:Ideoloģijas un politika]]

Versija, kas saglabāta 2009. gada 3. novembris, plkst. 13.42

Katedras sociālisms jeb sociālisms no katedras (vāc. Kathedersozialismus, kr. Катедер-социализм) - radikālo marksistu lietots ironisks apzīmējums vācu liberāli kreisajiem intelektuāļiem (kuru lielākā daļa bija dažādu augstskolu Vācijas impērijā mācību spēki), sociāli ētiskā virziena pārstāvjiem, kuri XIX gs. otrajā pusē pieņēma uzskatu, ka sociālu reformu ceļā, nemitīgi uzlabojot sociālā taisnīguma nosacījumus sabiedrībā, kapitālisms ar laiku pats no sevis pārtaps sociālismā. Apzīmējumu pirmais sāka lietot H.Openheims (Heinrich Bernhard Oppenheim, 1819.-1880.). Nenoraidot marksismu kā tādu, šī virziena piekritēji uzskatīja, ka politiskajai ekonomijai jāpēta ne vien ekonomiskās parādības šaurā nozīmē, bet jāsaplūst ar citām sabiedriskajām zinātnēm. Drīz pēc Parīzes Komūnas apspiešanas, 1872. gadā izveidojās "Sociālās politikas savienība" (Verein für Sozialpolitik, 1872.-1938.), kas sludināja sociālo reformu nepieciešamību un valsts varas regulējošo lomu ekonomiskajās attiecībās. Zināmākie šī virziena pārstāvji bija Lorencs Šteins, A.Vāgners, G.Šmollers, L.Brentano, V.Zombarts.

Literatūra par šo tēmu

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 196.-197. lpp.

  • Heinrich Bernhard Oppenheim. Kathedersozialismus. - Berlin, 1872
  • Fritz Völkerling. Der deutsche Kathedersozialismus. - Verlag die Wirtschaft, 1959
  • Hans-Jürgen Scheler. Kathedersozialismus und wirtschaftliche Macht. - Freie Universität Berlin. 1973

Resursi internetā par šo tēmu