Atšķirības starp "Ovens Roberts" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
 
[[Attēls:Ouen.jpg‎|right|thumb|200px|]]
 
[[Attēls:Ouen.jpg‎|right|thumb|200px|]]
'''Roberts Ovens''' (1771.-1858.) – domātājs, [[Utopiskais sociālisms|utopiskais sociālists]], publicists.
+
'''Roberts Ovens''' (''Robert Owen'', 1771.-1858.) – domātājs, [[Utopiskais sociālisms|utopiskais sociālists]], publicists.
  
Dzimis amatnieka ģimenē. 10 gadu vecumā sācis patstāvīgi pelnīt iztiku. Realizēja visai veiksmīgu karjeru, no strādnieka par rūpnīcas pārvaldnieku. 1791.-1828. gados bija pārvaldnieks dažādos uzņēmumos. Attiecīgi, labi pārzināja sava laika rūpniecības sistēmas pozitīvos un negatīvos aspektus, strādnieku un kalpotāju sociālos apstākļus. Nopelnījis kapitālu, pievērsās filantropijai. Aktīvi piedalījās arodbiedrību un strādnieku [[kooperācija]]s organizēšanā. Mēģinot realizēt savas idejas praksē, organizēja strādniekiem maiņas tirgus, organizēja un finansēja brīvās darba komūnas, no kurām lielākās bija "New Harmony" ASV (1825.-1829.) un "Harmony-hall" Lielbritānijā (1839.-1845.). Visi šie pasākumi beidzās ar neveiksmi.
+
Dzimis amatnieka ģimenē. 10 gadu vecumā sācis patstāvīgi pelnīt iztiku. Realizēja visai veiksmīgu karjeru, no strādnieka par rūpnīcas pārvaldnieku. 1791.-1828. gados bija fabrikas pārvaldnieks. Attiecīgi, labi pārzināja sava laika rūpniecības sistēmas pozitīvos un negatīvos aspektus, strādnieku un kalpotāju sociālos apstākļus. Nopelnījis kapitālu, pievērsās filantropijai. Aktīvi piedalījās arodbiedrību un strādnieku [[kooperācija]]s organizēšanā. Fabrikā, kuru viņš vadīja 30 gadus, viņam ievērojami izdevās uzlabot strādnieku stāvokli un darba apstākļus (vēsturē iegājis viņa aicinājums: "Astoņas stundas darba, astoņas stundas sev, atstoņas stundas atpūtai"). Mēģinot realizēt savas idejas praksē, organizēja strādniekiem maiņas tirgus, organizēja un finansēja brīvās darba komūnas, no kurām lielākās bija "New Harmony" ASV (1825.-1829.) un "Harmony-hall" Lielbritānijā (1839.-1845.). Visi šie pasākumi beidzās ar neveiksmi.
  
Kā publicists bija aktīvs ražošanas likumdošanas iniciators. Aizvien vairāk pievēršoties idejām par sociālā taisnīguma ieviešanu, sāka kritizēt pašu privātīpašuma ideju kā tādu, no racionālisma pozīcijām bija opozīcijā reliģijai (var teikt, bija ateists ar noslieci uz [[Deisms|deismu]]). Uzskatīja, ka sociālie apstākļi izšķiroši ietekmē cilvēka personības veidošanos un sociālās attiecības. Vēstures procesu traktējja kā cilvēka pašizziņas pakāpenisku proghresu; sociālā ļaunuma cēlonis esot zināšanu trūkums. Īpašu nozīmi piešķīra audzināšanai kā metodei, kas veido "jauno tikumisko pasauli". Ap 1820. gadu nonācis pie daudzmaz izstrādāta pasaules uzskata, ko pats dēvēja par "sociālistisku". Nākotnes ideālās sabiedrības pamatprincipi viņaprāt bija: īpašuma un darba kopība, garīgā un fiziskā darba apvienošana, personības vispusīga attīstība, tiesiskā vienlīdzība. Šādai bezšķiru sabiedrībai jābūt brīvai, sevi pašpārvaldošai kopienu federācijai, kas apvieno kopienas ar vidēji 300-2000 locekļiem.
+
Kā publicists bija aktīvs ražošanas likumdošanas iniciators. Aizvien vairāk pievēršoties idejām par sociālā taisnīguma ieviešanu, sāka kritizēt pašu privātīpašuma ideju kā tādu, no racionālisma pozīcijām bija opozīcijā reliģijai (var teikt, bija ateists ar noslieci uz [[Deisms|deismu]]). Uzskatīja, ka sociālie apstākļi izšķiroši ietekmē cilvēka personības veidošanos un sociālās attiecības. Lai izmainītu cilvēku uzvedību, jāizveido labāki, taisnīgāki sociālie apstākļi. Vēstures procesu traktējja kā cilvēka pašizziņas pakāpenisku proghresu; sociālā ļaunuma cēlonis esot zināšanu trūkums. Īpašu nozīmi piešķīra audzināšanai kā metodei, kas veido "jauno tikumisko pasauli". Ap 1820. gadu nonācis pie daudzmaz izstrādāta pasaules uzskata, ko pats dēvēja par "sociālistisku". Nākotnes ideālās sabiedrības pamatprincipi viņaprāt bija: īpašuma un darba kopība, garīgā un fiziskā darba apvienošana, personības vispusīga attīstība, tiesiskā vienlīdzība. Šādai bezšķiru sabiedrībai jābūt brīvai, sevi pašpārvaldošai kopienu federācijai, kas apvieno kopienas ar vidēji 300-2000 locekļiem.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
  
 
* Ovens Roberts. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 308.-309. lpp.
 
* Ovens Roberts. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 308.-309. lpp.
 +
* Antoloģija politikā un tiesībās. / sast. Sandra Falka, Edmunds Kuprišs - RaKa: Rīga, 2003., 268. lpp. ISBN 9984-15-470-X
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2010. gada 26. augusts, plkst. 10.35

Roberts Ovens (Robert Owen, 1771.-1858.) – domātājs, utopiskais sociālists, publicists.

Dzimis amatnieka ģimenē. 10 gadu vecumā sācis patstāvīgi pelnīt iztiku. Realizēja visai veiksmīgu karjeru, no strādnieka par rūpnīcas pārvaldnieku. 1791.-1828. gados bija fabrikas pārvaldnieks. Attiecīgi, labi pārzināja sava laika rūpniecības sistēmas pozitīvos un negatīvos aspektus, strādnieku un kalpotāju sociālos apstākļus. Nopelnījis kapitālu, pievērsās filantropijai. Aktīvi piedalījās arodbiedrību un strādnieku kooperācijas organizēšanā. Fabrikā, kuru viņš vadīja 30 gadus, viņam ievērojami izdevās uzlabot strādnieku stāvokli un darba apstākļus (vēsturē iegājis viņa aicinājums: "Astoņas stundas darba, astoņas stundas sev, atstoņas stundas atpūtai"). Mēģinot realizēt savas idejas praksē, organizēja strādniekiem maiņas tirgus, organizēja un finansēja brīvās darba komūnas, no kurām lielākās bija "New Harmony" ASV (1825.-1829.) un "Harmony-hall" Lielbritānijā (1839.-1845.). Visi šie pasākumi beidzās ar neveiksmi.

Kā publicists bija aktīvs ražošanas likumdošanas iniciators. Aizvien vairāk pievēršoties idejām par sociālā taisnīguma ieviešanu, sāka kritizēt pašu privātīpašuma ideju kā tādu, no racionālisma pozīcijām bija opozīcijā reliģijai (var teikt, bija ateists ar noslieci uz deismu). Uzskatīja, ka sociālie apstākļi izšķiroši ietekmē cilvēka personības veidošanos un sociālās attiecības. Lai izmainītu cilvēku uzvedību, jāizveido labāki, taisnīgāki sociālie apstākļi. Vēstures procesu traktējja kā cilvēka pašizziņas pakāpenisku proghresu; sociālā ļaunuma cēlonis esot zināšanu trūkums. Īpašu nozīmi piešķīra audzināšanai kā metodei, kas veido "jauno tikumisko pasauli". Ap 1820. gadu nonācis pie daudzmaz izstrādāta pasaules uzskata, ko pats dēvēja par "sociālistisku". Nākotnes ideālās sabiedrības pamatprincipi viņaprāt bija: īpašuma un darba kopība, garīgā un fiziskā darba apvienošana, personības vispusīga attīstība, tiesiskā vienlīdzība. Šādai bezšķiru sabiedrībai jābūt brīvai, sevi pašpārvaldošai kopienu federācijai, kas apvieno kopienas ar vidēji 300-2000 locekļiem.

Literatūra par šo tēmu

  • Ovens Roberts. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 308.-309. lpp.
  • Antoloģija politikā un tiesībās. / sast. Sandra Falka, Edmunds Kuprišs - RaKa: Rīga, 2003., 268. lpp. ISBN 9984-15-470-X

Resursi internetā par šo tēmu