Atšķirības starp "Sociālisms" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Resursi internetā par šo tēmu)
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Sociālisms''' - atkarībā no konteksta '''1.''' [[Marksisms|marksismā]] paredzēta hipotētiska sabiedriskā iekārta, civilizācijas attīstības stadija starp [[Kapitālisms|kapitālismu]] un [[Komunisms|komunismu]], kurā pastāv sociālā vienlīdzība un labklājības vienlīdzīga sadale, kas kalpotu sabiedrībai kā veselumam un kurā tirgus saimniecības spontanitātes izraisīto pretrunu postošo raksturu novērš ar kopsabiedrības nozīmes procesu kopsabiedrisku pārvaldīšanu. Īpašumtiesības un vispārējā labklājibas izplatīšana sociālismā ir pakļauti sabiedrības kontrolei. Šo kontroli vai nu tieši pārvalda populāri kolektīvi, strādnieku padomes vai netieši pilsoņu izvēlēta valsts pārvalde. Valstij ir jābūt tikai mehānismam, kuram ir jāgarantē visu sabiedrības locekļu vienlīdzība, attiecīgi, ražošana līdzekļiem jāatrodas visas sabiedrības kopīpašumā. Kā ekonomiska sistēma sociālisms raksturo valsti, kopienu vai strādnieku pārvaldītu ražošanas procesu un ražošanas līdzekļus. '''2.''' [[Sociāldemokrātija]]s kustību ideoloģija. Sociālismā kā demokrātiskā ideoloģijā un pasaules uzskatā tiek uzsvērta cilvēku morālā vienlīdzība un līdztiesība un kolektīvā solidaritāti, pamatā tieši ekonomikas un sociālajā jomā. Latvijā sociāldemokrātija un sociālisma idejas bija izteikti populāras XX gs. pirmajā pusē – starpkaru periodā.
+
'''Sociālisms''' - atkarībā no konteksta '''1.''' [[Marksisms|marksismā]] paredzēta hipotētiska sabiedriskā iekārta, civilizācijas attīstības stadija starp [[Kapitālisms|kapitālismu]] un [[Komunisms|komunismu]], kurā pastāv sociālā vienlīdzība un labklājības vienlīdzīga sadale, kas kalpotu sabiedrībai kā veselumam un kurā tirgus saimniecības spontanitātes izraisīto pretrunu postošo raksturu novērš ar kopsabiedrības nozīmes procesu kopsabiedrisku pārvaldīšanu. Īpašumtiesības un vispārējā labklājibas izplatīšana sociālismā jābūt pakļautiem sabiedrības kontrolei. Šo kontroli vai nu tieši pārvaldītu populāri kolektīvi - piemēram, strādnieku padomes, - vai netieši: pilsoņu izvēlēts valsts pārvaldes aparāts. Valstij ir jābūt tikai mehānismam, kuram ir jāgarantē visu sabiedrības locekļu vienlīdzība, attiecīgi, savukārt ražošana līdzekļiem jāatrodas visas sabiedrības kopīpašumā. Kā ekonomiska sistēma sociālisms ir valsts, kopiena vai strādnieku pārvaldīts ražošanas process un ražošanas līdzekļi. '''2.''' [[Sociāldemokrātija]]s kustību ideoloģija. Sociālismā kā demokrātiskā ideoloģijā un pasaules uzskatā tiek uzsvērta cilvēku morālā vienlīdzība un līdztiesība un kolektīvā solidaritāti, pamatā tieši ekonomikas un sociālajā jomā. Latvijā sociāldemokrātija un sociālisma idejas bija izteikti populāras XX gs. pirmajā pusē – starpkaru periodā.
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 14. marts, plkst. 09.06

Sociālisms - atkarībā no konteksta 1. marksismā paredzēta hipotētiska sabiedriskā iekārta, civilizācijas attīstības stadija starp kapitālismu un komunismu, kurā pastāv sociālā vienlīdzība un labklājības vienlīdzīga sadale, kas kalpotu sabiedrībai kā veselumam un kurā tirgus saimniecības spontanitātes izraisīto pretrunu postošo raksturu novērš ar kopsabiedrības nozīmes procesu kopsabiedrisku pārvaldīšanu. Īpašumtiesības un vispārējā labklājibas izplatīšana sociālismā jābūt pakļautiem sabiedrības kontrolei. Šo kontroli vai nu tieši pārvaldītu populāri kolektīvi - piemēram, strādnieku padomes, - vai netieši: pilsoņu izvēlēts valsts pārvaldes aparāts. Valstij ir jābūt tikai mehānismam, kuram ir jāgarantē visu sabiedrības locekļu vienlīdzība, attiecīgi, savukārt ražošana līdzekļiem jāatrodas visas sabiedrības kopīpašumā. Kā ekonomiska sistēma sociālisms ir valsts, kopiena vai strādnieku pārvaldīts ražošanas process un ražošanas līdzekļi. 2. Sociāldemokrātijas kustību ideoloģija. Sociālismā kā demokrātiskā ideoloģijā un pasaules uzskatā tiek uzsvērta cilvēku morālā vienlīdzība un līdztiesība un kolektīvā solidaritāti, pamatā tieši ekonomikas un sociālajā jomā. Latvijā sociāldemokrātija un sociālisma idejas bija izteikti populāras XX gs. pirmajā pusē – starpkaru periodā.

Resursi internetā par šo tēmu