Atšķirības starp "Strēļi" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Literatūra par šo tēmu)
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Strēļi''' (kr. ''стрельцы'') - regulārais karaspēks un iedzīvotāju [[kārta]] [[Maskavas cariste|Maskavas caristē]] XVI-XVIII gs. Izveidots pēc [[Joanns IV, Maskavas cars|Joanna IV]] rīkojuma 1550. gadā: sākotnēji 3000 karavīri, sadalīti 6 [[Prikazs|prikazos]] (pulkos), katrā 500 karavīru (vēlāk strēļu prikazu skaits palielinājās). ''Strēļa'' bruņojumā ietilpa [[piščale]] (gludstobra bise), [[berdiša]] ([[āva]] ar garu un izliektu asmeni koka kātā. Katrs ''prikazs'' bija tērpts savas krāsas uniformā: garš stepēta audekla [[Kaftans]] un augsta cepure ar kažokādas apmali. Katrs ''prikazs'' bija izvietots atsevišķā [[Sloboda|slobodā]] un to komandēja [[strēļu galva]] (pulkvedis), kuram pakļāvās virsnieki: [[Sotņiks|sotņiki]] (''сотники''), [[Pjatidesjatņiks|pjatidesjatņiki]] (''пятидесятники'') un [[Desjatņiks|desjatņiki]] (''десятники''). Rekrutēja jaunkareivjus no brīvajiem zemniekiem un tirgotāju kārtas. Par pārkāpumiem tos tiesāja ''prikaza'' iekšējā tiesa. Miera laikā ''strēļi'' pildīja pastāvīgu dienestu garnizonos, pakļaujoties [[Strēļu prikazs|Strēļu prikaza]] (''Стрелецкий приказ'') noteiktajam reglamentam. Bez tiešajiem dienesta pienākumiem, ''strēļiem'' bija pienākums celt savu kvalifikāciju, kas tika pārbaudīta ik gadu ziemas apmācības manevros.
+
'''Strēļi''' (kr. ''стрельцы'') - regulārais kājnieku karaspēks un iedzīvotāju [[kārta]] [[Maskavas cariste|Maskavas caristē]] XVI-XVIII gs. Izveidots pēc [[Joanns IV, Maskavas cars|Joanna IV]] rīkojuma 1540. gados: sākotnēji 3000 karavīri, sadalīti 6 [[Prikazs|prikazos]] (pēc 1682. gada pārdēvēti par pulkiem), katrā 500 karavīru (1678. gadā bija jau 26 strēļu pulki - 22 504 ''strēļi''). ''Strēļa'' bruņojumā ietilpa [[piščale]] (gludstobra bise), [[berdiša]] ([[āva]] ar garu un izliektu asmeni koka kātā. Katrs ''prikazs'' bija tērpts savas krāsas uniformā: garš stepēta audekla [[Kaftans]] un augsta cepure ar kažokādas apmali. Katrs ''prikazs'' bija izvietots atsevišķā [[Sloboda|slobodā]] un to komandēja [[strēļu galva]] (pulkvedis), kuram pakļāvās virsnieki (no "bajāru bērniem): [[Sotņiks|sotņiki]] (''сотники''), [[Pjatidesjatņiks|pjatidesjatņiki]] (''пятидесятники'') un [[Desjatņiks|desjatņiki]] (''десятники''). Rekrutēja jaunkareivjus no brīvajiem zemniekiem un tirgotāju kārtas. Par pārkāpumiem tos tiesāja ''prikaza'' iekšējā tiesa. Miera laikā ''strēļi'' pildīja pastāvīgu dienestu garnizonos, pakļaujoties 1550. gadā izveidotajam [[Strēļu prikazs|Strēļu prikaza]] (''Стрелецкий приказ'') noteiktajam reglamentam. Bez tiešajiem dienesta pienākumiem, ''strēļiem'' bija pienākums celt savu kvalifikāciju, kas tika pārbaudīta ik gadu ziemas apmācības manevros. No dienesta brīvajā laikā tiem tika ļauts nodarboties ar mājamatniecību un sīktirdzniecību kā papildu ienākumu avotu. 1650. gados ieviesa pulka komandiera, t.s. [[strēļu pusgalva]]s pakāpi. 1670. gados ''strēļu'' pulkos ieviesa pīķnešu vienības. 1680. gados notika personālsastāva unifikācija: katrā pulkā 1000 ''strēļu'', 1 [[pjatisotnojs]] (''пятисотной''), 1 [[pristavs]] (''пристав''), 20 pjatidesjatņiki, 100 desjatņiki. Kā ieroču šķira un iedzīvotāju kārta likvidēti 1699. gada janvārī. Pulki tika pārformēti un pārdēvēti par zaldātu pulkiem (''полки солдатские'')
 
 
* Pižova strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Пыжова'') - brūns kaftans;
 
* Lopatina strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Лопатина'') - zils kaftans;
 
* Lopuhina strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Лопухина'') - gaiši zils kaftans;
 
* Golovļenkova strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Головленкова'') - sārts kaftans;
 
* Durova strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Дурова'') - zaļš kaftans;
 
* Rjazanova strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Рязанова'') - balts kaftans;
 
* Ņečajeva strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Нечаева'') - oranžs kaftans;
 
* Krovkova strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Кровкова'') - dzeltens kaftans;
 
* Ciklera strēļu prikazs (''sтрелецкий приказ Цыклера'') - sarkans kaftans;
 
* Suhareva strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Сухарева'') - salātzaļš kaftans;
 
* Pižova strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Пыжова'') - brūns kaftans;
 
* Naramanska strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Нараманского'') - ķieģeļsarkans kaftans;
 
* Poltejeva strēļu prikazs (''cтрелецкий приказ Полтеева'') - citrondzeltens kaftans.
 
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 14. jūnijs, plkst. 13.38

Strēļi (kr. стрельцы) - regulārais kājnieku karaspēks un iedzīvotāju kārta Maskavas caristē XVI-XVIII gs. Izveidots pēc Joanna IV rīkojuma 1540. gados: sākotnēji 3000 karavīri, sadalīti 6 prikazos (pēc 1682. gada pārdēvēti par pulkiem), katrā 500 karavīru (1678. gadā bija jau 26 strēļu pulki - 22 504 strēļi). Strēļa bruņojumā ietilpa piščale (gludstobra bise), berdiša (āva ar garu un izliektu asmeni koka kātā. Katrs prikazs bija tērpts savas krāsas uniformā: garš stepēta audekla Kaftans un augsta cepure ar kažokādas apmali. Katrs prikazs bija izvietots atsevišķā slobodā un to komandēja strēļu galva (pulkvedis), kuram pakļāvās virsnieki (no "bajāru bērniem): sotņiki (сотники), pjatidesjatņiki (пятидесятники) un desjatņiki (десятники). Rekrutēja jaunkareivjus no brīvajiem zemniekiem un tirgotāju kārtas. Par pārkāpumiem tos tiesāja prikaza iekšējā tiesa. Miera laikā strēļi pildīja pastāvīgu dienestu garnizonos, pakļaujoties 1550. gadā izveidotajam Strēļu prikaza (Стрелецкий приказ) noteiktajam reglamentam. Bez tiešajiem dienesta pienākumiem, strēļiem bija pienākums celt savu kvalifikāciju, kas tika pārbaudīta ik gadu ziemas apmācības manevros. No dienesta brīvajā laikā tiem tika ļauts nodarboties ar mājamatniecību un sīktirdzniecību kā papildu ienākumu avotu. 1650. gados ieviesa pulka komandiera, t.s. strēļu pusgalvas pakāpi. 1670. gados strēļu pulkos ieviesa pīķnešu vienības. 1680. gados notika personālsastāva unifikācija: katrā pulkā 1000 strēļu, 1 pjatisotnojs (пятисотной), 1 pristavs (пристав), 20 pjatidesjatņiki, 100 desjatņiki. Kā ieroču šķira un iedzīvotāju kārta likvidēti 1699. gada janvārī. Pulki tika pārformēti un pārdēvēti par zaldātu pulkiem (полки солдатские)

Literatūra par šo tēmu

  • Чернов А.В. Вооруженные силы Русского Государства в 15-17 в. - Москва, 1954
  • Гейденштейн Р. Записи о Московской войне (1578-1582 гг.) - Санкт-Петербург, 1880
  • Коротков И.А. Иван Грозный. Военная деятельность. - Воениздат: Москва, 1952
  • Древняя одежда народов Восточной Европы. - Москва, 1986, С. 104
  • Перечень одежды, заготовленной в Тамбове и отправленной в 1677 г. из Воронежа на Дон для снабжения стрелецких полков. // Труды Воронежской ученой архивной комиссии. - Воронеж, V, № 3040/1814, с. 433.
  • ржи Давид. Современное состояние великой России или Московии. // Вопросы истории. 1968. № 3. С. 96.

Resursi internetā par šo tēmu