Atšķirības starp "Zeugīts" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Zeugīti''' (no sgr. ''zeugos'' - “pajūgs”, “pāris”) - [[Senā Grieķija|Senajā Grieķijā]] iedzīvotāju [[kārta]], pilsoņi, kuri varēja iegādāties smagu bruņojuma komplektu (kura gada ienākumi bija 200 [[Medimns|medimni]]), kas nodrošināja viņiem vietu [[Falanga|falangā]] (senāk pētnieki uzskatīja, ka ''zeugīts'' bija tas pilsonis, kuram bija viens vēršu pāris pajūgā, mūsdienās, balstoties uz etimoloģiskiem pētījumiem vairākums pieņem viedokli, ka šeit ir domāts simbolisks “pajūgs” kaujas ierindā, falangā, kur katrs smagi bruņotais karavīrs – [[hoplīts]] bija cieši saistīts ar cīņas biedriem it kā vienā “pajūgā”). ''Zeugītus'' varēja ievēlēt valsts amatos (atšķirībā no [[Tets|tetiem]]).
+
'''Zeugīti''' (no sgr. ''ζεῦγος, zeugos'' - “iejūgs”, “pāris”; ''ζευγῖται, zeugîtai'') - [[Senā Grieķija|Senajā Grieķijā]] iedzīvotāju [[kārta]], pilsoņi, kuri varēja iegādāties smagu bruņojuma komplektu (kura gada ienākumi bija 200 [[Medimns|medimni]]), kas nodrošināja viņiem vietu [[Falanga|falangā]] (senāk pētnieki uzskatīja, ka ''zeugīts'' bija tas pilsonis, kuram bija viens vēršu pāris pajūgā, mūsdienās, balstoties uz etimoloģiskiem pētījumiem vairākums pieņem viedokli, ka šeit ir domāts simbolisks “pajūgs” kaujas ierindā, falangā, kur katrs smagi bruņotais karavīrs – [[hoplīts]] bija cieši saistīts ar cīņas biedriem it kā vienā “pajūgā”). Trešā ietekmīgākā [[kārta]] Senajās Atēnās pēc [[Solona reformas|Solona reformām]] (sastāvēja galvenokārt no vidējiem un sīkajiem zemes īpašniekiem). ''Zeugītus'' varēja ievēlēt valsts amatos (atšķirībā no [[Tets|tetiem]]).
 +
 
 +
== Literatūra par šo tēmu ==
 +
 
 +
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Rīga: Divergens, 2001., 8. lpp.
 +
 
 +
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 +
 
 +
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/656747/zeugitai zeugitai -- Britannica Online Encyclopedia]
 +
* [http://www.jstor.org/pss/638533 The Archaic Athenian ZEUGITAI]
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]

Versija, kas saglabāta 2011. gada 27. maijs, plkst. 06.36

Zeugīti (no sgr. ζεῦγος, zeugos - “iejūgs”, “pāris”; ζευγῖται, zeugîtai) - Senajā Grieķijā iedzīvotāju kārta, pilsoņi, kuri varēja iegādāties smagu bruņojuma komplektu (kura gada ienākumi bija 200 medimni), kas nodrošināja viņiem vietu falangā (senāk pētnieki uzskatīja, ka zeugīts bija tas pilsonis, kuram bija viens vēršu pāris pajūgā, mūsdienās, balstoties uz etimoloģiskiem pētījumiem vairākums pieņem viedokli, ka šeit ir domāts simbolisks “pajūgs” kaujas ierindā, falangā, kur katrs smagi bruņotais karavīrs – hoplīts bija cieši saistīts ar cīņas biedriem it kā vienā “pajūgā”). Trešā ietekmīgākā kārta Senajās Atēnās pēc Solona reformām (sastāvēja galvenokārt no vidējiem un sīkajiem zemes īpašniekiem). Zeugītus varēja ievēlēt valsts amatos (atšķirībā no tetiem).

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Rīga: Divergens, 2001., 8. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu